Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Va rog sa-mi spuneti si mie daca am dreptul la scutire din tura de noapte, mentionez ca am un copil de 2 ani si o sa incep lucru. Din auzite am aflat ca s-ar putea pana la varsta de 3 ani sa fiu scutite . Multumesc!
Femeile gravide, lăuzele şi cele care alăptează nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.
La recomandarea medicului de familie, medicul de medicina muncii care deserveste unitatea in care lucrati poate propune angajatorului sa nu lucrati in schimbul de noapte, o perioada.