Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt divortata si am un copil in varsta de 2 ani. Am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt divortata si am un copil in varsta de 2 ani. Am un serviciu ...

Sunt divortata si am un copil in varsta de 2 ani. Am un serviciu in domeniul sanitar, la care, pana cand am ramas insarcinata, eram obligata sa fac minim o garda pe luna. In medie, imi reveneau cam 3-4 garzi pe luna. Garda insemnand de la ora 13:00 la ora 8:00 din ziua urmatoare ( deci munca de noapte). Plecam de acasa la ora 8:00 dimineata si mai ajungeam inapoi a doua zi dupa ora 9:00 sau chiar mai tarziu ( 13:00). Mentionez ca nu exista alta varianta de orar de a face garzi, neexistand alte forme de ture de garda. Intrebarea mea este daca, acum, fiind familie monoparentala/mama singura, cu copil asa mic, ma mai poate obliga angajatorul la a face garzi/munca de noapte? Ce spune legislatia muncii? In conditiile in care, intr-o zi de garda, ar trebui sa plec de acasa dimineata la ora 8 si m-as intoarce a doua zi, la ora 9:00, cel mai devreme, si in mod obisnuit, ar trebui sa fac 3-4 astfel de garzi pe luna, nu am cu cine lasa copilul. Multumesc!
Monamonicam, utilizator
Buna ziua

Incepand cu 1 iunie 2024, codul muncii a fost modificat prin legea 161/2024 astfel incat sa includa fix situatia expusa de dvs.

Prin urmare, nu puteti fi obligata sa efectuati ture de noapte.

Codul Muncii (legea 53/2003)
Articolul 128
(2) Femeile gravide, lăuzele și cele care alăptează, precum și persoana singură din familia monoparentală nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.
legislatia muncii nu prevede astfel de situatii...
Buna ziua

Ba da, incepand din 1 iunie anul acesta.

Verificati Art 128 din Codul Muncii si legea 161/2024

Femeile gravide, lăuzele și cele care alăptează, precum și persoana singură din familia monoparentală nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.

Cornel Vasile a scris:

legislatia muncii nu prevede astfel de situatii...

Corect..scuze pentru eroare.
Multumesc mult!
Cornel Vasile, Consilier juridic