avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters63003

Activitate ContSters63003

Răspuns la discuția lamurire
unde pot face plangerea?
multumesc mult
Discuție lamurire
buna ziua!
am si eu o problema, sper sa ma puteti lamuri.
ce poti face in cazul in care ai o sefa isterica, aroganta si plina de ea? va spun ca a creat in cadrul serviciului o atmosfera f. tensionata, in care nu se mai poate lucra.
ideea e ca nici sefei ei ierarhic superioare nu te poti plange, ca zici ca sunt surori. sunt cam la fel.
eu personal, am avut de suferit din cauza asta, pe fond psihic, am inceput sa fac atacuri de panica. noroc ca am facut terapie si acum sunt ok. dar nu stiu pt. cat timp.
in aceasta situatie, cui te poti adresa vis-a-vis de comportamentul acesteia?
mentionez ca nimeni n-o deranjeaza cu nimic, toata lumea isi face treaba, dar ea e o femeie singura, frustrata si cred ca uraste pe toata lumea.
multumesc mult!
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
si la mine in bloc majoritatea sunt pensionari, care n-au alta treaba. n-am nimik cu ei, si mama mea e pensionara, dar isi vede de treaba ei.
problema e ca eu sunt o femeie divortata, cu un copil, cu o relatie, si permanent imi schimb cate ceva in apartament. de aici cred ca e si invidia.
mai ai o solutie: sa vorbesti cu sectoristul, sau cu politistul de proximitate, sau cum se numeste.
ii expui problema, il intrebi ce poti face legal, ca sa nu mai fii deranjata de vecina.
sau iei legatura cu un avocat si sigur te vei lamuri.
multa bafta!
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
buna!
am avut si eu aceeasi problema ca tine. tot timpul venea la usa mea sa-mi spuna ba ca joc fotbal in casa, ba ca ascult muzica, etc. sunt mutata de 6 ani in blocul asta de pensionari , care nu stiu altceva decat barfa si iar barfa.
pana intr-o zi, cand am inceput sa urlu la ea sa ma lase in pace, ca altfel o dau in ,, judecata pt hartuire" si i-am zis sa nu mai stea cu borcanul la perete sa asculte. asta in fata catorva vecine. i-am mai zis ca o sa ma mut si o sa vand unor rromi, sa vad atunci ce face. de atunci nu mai am probleme.
succes
Răspuns la discuția calcul
va multumesc tuturor...ma interesa unde gasesc suportul legal....
o zi buna!
Discuție calcul
buna ziua!
puteti sa-mi indicati legea in baza careia se calculeaza cuantumul platii caldurii, in cazul in care ai centrala termica?
ma intereseaza partile comune , pentru ca tevile de caldura sunt izolate.
multumesc
Ceilalti vecini de la etajul 4 au aceeasi problema? ati vorbit cu ei?
ar trebui sa va uniti si sa demarati in forta.
in legatura cu asociatia....insistati sa va fie inregistrata sesizarea, pe care va sfatuiesc sa o faceti in dublu exemplar, sa nu ,, se piarda". ei sunt obligati in 30 de zile sa va raspunda.
daca nu primiti raspuns, va sfatuiesc sa mergeti la: Primarie ( exista un departament care se ocupa cu problemele asociatiilor si ale locatarilor), la Protectia consumatorului, in presa, la tv, peste tot......
asta fiindca spuneti ca nu dispuneti de bani pt un avocat, desi nu cred sa coste asa de mult...in fond, este o problema a tuturor, cf L. 230.
faceti reclamatii intai la primarie si la protectia consumatorului. sigur se va misca ceva.
succes!
buna!
am invatat din experienta ca in blocurile unde locuiesc majoritar pensionari, orice ,, suflu nou" moare din fasa. am trecut prin aceeasi situatie ( inca mai trec) si te inteleg.
presedintele sau administrator, ce zici ca este, nu are nici o baza legala sa te treaca cu 3 pers.
intra tare in el sau asa cum s-a mai scris aici, cauta un avocat sau un prieten si le vei inchide gura. sau apeleaza la primarie, la departamentul specializat in probl. asoc. de proprietari.
se va linisti, cu siguranta.
numai bine!
Răspuns la discuția montare centrala
am stat de vorba azi cu unul din juristi si m-a asigurat ca nu e nici o problema in ceea ce priveste acordul vecinei de dedesubt. mi-a spus pur si simplu sa o ,, omit";)
multumesc mult pt sfaturi si incurajari!
Discuție debransare
buna ziua tuturor!
stiti cumva care sunt pasii de urmat pentru montarea unei centrale de apart? intai se merge la asociatie?
mentionez ca am contor individual de gaze.
multumesc