avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate mr_perfect

Activitate mr_perfect

Răspuns la discuția TVA 5% locuinta
Primul apartament a fost cumparat inaintea casatoriei de catre mine si sotia nu apare in contract. Ea ar dori sa isi achizitioneze un apartament cu TVA 5%.
Discuție TVA 5% locuinta
Buna ziua,

Sa prespunem ca unul dintre soti a achizitionat in apartament cu TVA 5%. Daca divorteaza, va putea si celalalt sot sa isi achitioneze un apartament cu TVA 5% in cazul in care nu detine o locuinta pe numele sau si la partajare nu a avut nici o pretentie asupra primei locuinte?

Va multumesc anticipat,
Sergiu
Buna ziua,

Cand se face plata pentru achizitia unui apartament?
Imediat dupa semnarea contractului de vanzare cumparare, in fata notaraului, si dupa verificare tuturor actelor?

Intreabare vine in contextul in care dezvoltatorul a cerut ca plata sa o fac inainte de a semna contractul de vanzare cumparare iar motivul invocat este ca dupa plata poate realiza documentatia necesara.

De asemenea, ma gandesc ca poate dura o ora pana ce banii sunt transferati intre banca mea si cea a vanzatorului, caz in care asteptam in fata notarului pana cand plata este confirmata?
Pe de alta parte mi se pare riscant sa fac transferul inainte de a avea toate actele validate de catre notar.

Va multumesc anticipat,

Discuție PFA programator
Salut,

Vreau sa imi fac PFA ca programator.Ce taxe si impozite trebuie sa platesc?
Sunt taxele/impozitele raportate la norma de venit a judetului unde sunt inregistrat?

Daca am un venit de 4000 de euro lunar, voi plati impozit doar pentru norma de venit care este mai mica? Sau platesc procent din intreaga suma incasata?

Puteti sa imi spuneti care legi confirma raspunsrurile pe care mi le dati?

Multumesc anticipat
Dar intrebarea este daca poate fi modificata, in contract e trecuta o suma pentru diurna, poate aceasta sa se schimbe?
Am contract de munca in care este specificata diurna de x euro/zi in cazul deplasarii.
Poate diurna sa fie modificata fara acordul angajatului.
Nu scrie nimic explicit in contract despre modificarea diurnei.

Multumesc anticipat
Salut,
Vreau sa inchiriez un apartament.
Imi puteti spune daca un act de inchiriere scris de mana in dublu exemplar si semnat de proprietar are vreo valoare?
De asemenea daca platesc si garantie si este trecuta in acest act de mana, o voi putea recupera daca e cazul?
Varianta legala de a inregistra contractul nu ma intereseaza.
As vrea un rapsuns clar si sigur, nu pareri.

Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția Contractare lucrari "la negru"
Multumesc,
Inca o confirmare mai am nevoie: cand v-ati referit la beneficiar, v-ati referit de fapt la cunostinta mea care lucreaza in contructii, el poate invoca faptul ca "a muncit de placere". Deci banii pe lucrare nu ii poate obtine legal, dar nici nu pateste nimic daca persoana pentru care lucreaza vrea sa-l denunte ca face lucrari fara sa aiba societate..
O cunostinta m-a rugat sa ii dau un sfat si nu stiu ce sa-i raspund, poate ma luminati. El lucreaza in constructii si a prins o lucrare, problema e ca el lucreaza la negru. Nu are firma si nici nu este inregistrat la stat ca ar desfasura astfel de activitati. Cel pentru care lucreaza vrea sa plateasca mai putin decat s-au inteles si il ameninta ca il denunta la garda financiara si sincer sa fiu nu stiu in ce masura il ameninta fondat pe bietul om.
Intreabarea mea este ce poate sa pateasca cunostinta in calitate de persoana care lucreaza la negru; daca totusi isi vrea banii pe lucrare, in ce masura ii poate primi?
Exista si efecte negative care se pot rasfrange asupra celui care l-a angajat la negru?
Dupa cum vedeti persoana de care v-am scris e oarecum "santajata" si as vrea sa-i explic pe ce pozitie se afla

Va multumesc anticipat
Intrebare1 : daca vreau sa inchiriez un apartament prin agentie, cine plateste agentia? cel care inchiriaza sau proprietarul?
intrebare2: daca inchei un contract de inchiriere doar ca sa am ceva la mana, dar nu il inregistrez(este semnat de mine,chiriasul si proprietarul, dar pentru a evita plata de impozite proprietarul nu vrea sa il inregistreze), prin absurd, proprietarul ne poate da afara ?
intrebare3:daca acest contract nu este inregistrat, mai trebuie sa platesc agentia?

as avea nevoie de respunsuri cat mai repede

va multimesc,