avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate maria9791

Activitate maria9791

Răspuns la discuția Efecte intrerupere munca
Va multumesc pentru raspunsul prompt si detaliat.
Legat de punctul 1, as putea sa contribui personal la CAS si pensie pentru a avea lunile complete?

Buna ziua,

Va rog sa imi clarificati si mie situatia in care ma aflu: lucrez de ani de zile neintrerupt, doresc incetarea contractului de munca prin demisie de la mijlocul lunii cu incepere la noul loc de munca de la mijlocul lunii urmatoare.
1. Sunt asigurata CAS pe lunile incomplete, avand in vedere ca lucrez jumatate din fiecare luna? Mai trebuie sa contribui suplimentar la CAS?
2. Daca in urmatoarele 12 luni as intra in concediu de maternitate, as primi bani de crestere al copilului avand aceasta pauza in campul muncii?
3. Pensia este influentata in vreun fel de pauza respectiva? Trebuie sa contribui suplimentar la fondul de pensii?
4. Sarbatorile legale intra in calculul preavizului?
5. Ziua in care se depune demisia este luata in calculul preavizului?

Va multumesc din suflet,
Maria
Nu ma poate lamuri si pe mine cineva. Poate contractul individual sa aplice alte reguli in privinta platii decat regulamentul intern si codul muncii?
Buna ziua,
Am semnat la angajare pe langa contractul de munca si un contract individual in care era stipulat ca firma imi plateste studiile universitare iar eu ma oblig sa nu demisionez 10 ani dupa terminarea facultatii, in caz contrar trebuie sa restitui firmei suma totala cheltuita cu studiile. Am terminat facultatea de aproape 4 ani. Eu doresc sa demisionez deoarece nu exista deloc sansa de a promova nici in functie si nici ca venit salarial. Am semnat anul trecut toti angajatii, un nou regulament intern in care era stipulat ca cei care beneficiaza de studii platite de catre firma, in cazul demisiei trebuie sa returneze valoarea ce revine pentru perioada de diferenta dintre numarul de ani in care angajatul ar trebui sa lucreze la firma si numarul de ani in care a lucrat efectiv. Acum vine intrebarea, care act este valabil in cazul meu? A mai fost o persoana la firma cu studiile platite, studii mai scumpe decat ale mele si care a avut in contract numai 2 ani dupa terminarea studiilor, nu ca mine o decada!!! Dar atunci eram fara vreo posibilitate si am fost prinsa cu usa, am semnat si acum nu mai vreau sa lucrez la aceasta firma fara viitor. Va rog sa-mi spuneti ce am de facut, exista vreo sansa sa nu trebuiasca sa platesc suma in totalitate? Va multumesc!
Am mai intrebat mai demult dar nu m-a lamurit nimeni unde trebuie sa se incadreze Testerii Software (analizez cerintele, verific ca noile implementari sa fie in conformitate cu specificatiile, documentez erorile gasite, ajut la design) in functie de noul COR. Eu de exemplu am managementul terminat dar lucrez ca tester de ani buni de zile. Pe langa facultate am obtinut nu demult, in urma unui examen scris, un certificat international recunoscut pentru certificarea de Software Tester.Exista vreo lege de care nu stiu eu care sa specifice ca pentru a ma putea incadra in grupa majora 2, grupa minora 213: 213101 analist, sa am terminata facultate de informatica, mate-info etc sau cerinta legala este sa am terminate studii de 4 ani?
Daca aici nu ma pot incadra din cauza facultatii atunci m-as incadra in grupa majora 2 - 2423, 242307 analist calitate, care sunt cerintele facultatii pt aceasta pozitie?
Va multumesc! Sunt multi testeri care au ajuns cu diferite functii ciudate in cartea de munca. Eu de exemplu sunt trecuta la grupa majora 3 - maistrii, protectie si igiena!!!! pt simplul fapt ca acolo apar cuvintele controlor calitate, care defapt nu are de-a face cu domeniul IT. La un nou job, ce spune angajatorul, pai tu ce-ai lucrat defapt inainte ca uite ce scrie in cartea ta de munca....
Răspuns la discuția Urgent, scutire impozit in IT
freeelis a scris:

Ce post a ocupat sotul dvs in societatea respectiva?


Programator, full time.
Dimploma de absolvire este BS Degree, Universitatea Gabor Denes este una recunoscuta in Ungaria. Ungaria e in UE, Romania este in UE, diploma lui are EuroPass, de aceea nu inteleg de ce i s-a refuzat la fostul job scutirea de impozit pe motiv ca nu se incadreaza cu facultatea. La noul job, tot programator este, din start i-au spus ca este scutit de impozit deoarece dimploma lui e echivalenta cu sistemul Bologna de 3 ani la zi.
Răspuns la discuția Urgent, scutire impozit in IT
Va rog sa nu uitati de mine, chiar nu stiu daca exista vreo modalitate de a-si recupera banii de impozit. Facultatea a terminat-o in 2005 iar licenta a luat-o abia in 2008, oricum, este dupa anul 2004 cand s-a schimbat sistemul de invatamant.
Nu este niciuna din acestea, momentan am ramas cu functia veche in cartea de munca adica CTC: control tehnic calitate, dar cautand acum aceasta functie in COR-ul nou, nu o gasesc.
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este codul si denumirea pentru functia de Software Tester? Persoana care verifica calitatea produselor software (verifica buna functionare, conformitatea cu cerintele, gaseste erorile din program etc). La programatori e mai usor dar testerii unde apar in COR?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Urgent, scutire impozit in IT
Va rog, daca se poate, sa imi mentionati legile/articolele care se refera la aceasta problema.