avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate comerciantul

Activitate comerciantul

Buna ziua,

Am depus cererea de divort. Ne intelesesem cum sa impartim bunurile si n-am mai scris nimic despre asta in cererea de divort. Dar ne-am dat seama ca, in timpul casatoriei, eu am cumparat cu mama un teren. Si se pare ca sotia mea are dreptul la jumatate din partea mea. Noi ne intelegem si am vrea sa facem o tranzactie. O putem depune direct la termen? Daca completam cererea, mai ramane divort de comun acord? Ca nu vrem sa scrie in hotarare vina vreunuia dintre noi.

Multumesc
Am o mare rugaminte.
1. Spune-ti-mi si mie daca la depunerea cererii de divort prin acord trebuie sa fie ambii soti de fata?

2. Am citit pe site-ul judecatoriei sectorului 2 (in sectorul 2 avem domiciliul) ca sunt anumite zile cand se primesc cererile de divort. E adevarat? Sau ma pot duce in orice zi?

3. Pot plati taxa de timbrula cec-ul din Tribunal?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția calitatea de martor
N-am de unde sa auc chitante, pentru ca am fost la Giurgiu cu masina proprie la care pusesem benzina de cateva zile. Banuiesc c-ar trebui sa fie un bon de benzina dar nu de un plin, nu? Si in legatura cu ziua de munca, am inteles ca trebuie s-o suporte angajatorul, in cazul asta chiar eu. Asa ca o sa zic c-am facut o fapta buna. Inca o teapa pentru mine. Nimic nou.

Va multumesc d-le avocat Blasim si d-le avocat othelox pentru lucrurile pe care mi le-ati impartasit.
Răspuns la discuția calitatea de martor
Ete na, decontare cheltuieli. Va dati seama ca daca nu au dat 2 bani pe protectia datelor mele personale, de cheltuielile mele nici atat. Nu m-a intrebat nimeni nimic. M-au intrebat doar daca am ceva de adaugat fata de ce-am spus la DNA si mi-a spus ca-s liber. Si am plecat acasa.

Eram si eu curios daca asa se procedeaza in mod curent. Daca asa se face in toate procesele.

Va multumesc pentru opinii.
Răspuns la discuția calitatea de martor
M-am prezentat la termen si vreau sa va spun c-am fost socat de ceea ce s-a intamplat. Doamna judecator a spus in gura mare toate datele mele de identificare, inclusiv CNP si seria buletinului. Este normal asa ceva in conditiile in care eu sunt martor in procesul respectiv? Daca ma trezesc acum acasa cu inculpatul sau cu cineva trimis de acesta. Mi se pare inadmisibil in conditiile in care este vorba despre un dosar facut de DNA.
Răspuns la discuția calitatea de martor
In aceeasi situatie sunt si eu. Am fost citat ca martor intr-un proces la Giurgiu, numai ca eu stiu despre ce e vorba fiindca mi-au luat declaratie la DNA.

Acum ma intreb cum fac eu sa-mi recuperez cheltuielile cu drumul. Fac cerere scrisa? O dau judecatorului dupa ce dau declaratia? Ma intreaba ei daca am facut cheltuieli, daca vreau ceva?

Ca-mi fac eu datoria dar nici sa ies in paguba nu-i bine.

Multumiri
Răspuns la discuția executare bilet la ordin
Multumesc frumos!

Acum sper sa poata gasi ceva de executat. Ca in cont nu e nimic si nici nu cred ca va intra ceva.
Mi-a fost refuzat la plata un bilet la ordin. In afara de poprirea contului, executorul mai poate face altceva?

Multumesc
Am reusit sa fac cesiunea la RC Bucuresti si mi s-a spus ca e sediul expirat. Vreau sa schimb sediul la alta adresa si sa deschid un punct de lucru dar in Ilfov.

Intrebrea mea este;
Pot sa fac un singur dosar pentru schimbare sediu si pentru deschidere punct lucru? Sau pentru punctul de lucru tb sa ma duc in alta parte?

Multumesc
:love2:
Am si eu o nelamurire. Daca in contractul cu clientul am prevazut o penalitate de intarziere de 0,1% pe zi, cand il dau in judecata pot sa cer si dobanda. Sau dobanda e acelasi lucru cu penalitatea si nu pot sa cer decat ce-i prevazut in contract?

Multumesc