Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dobanda = penalitati intarziere?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dobanda = penalitati intarziere?

Am si eu o nelamurire. Daca in contractul cu clientul am prevazut o penalitate de intarziere de 0,1% pe zi, cand il dau in judecata pot sa cer si dobanda. Sau dobanda e acelasi lucru cu penalitatea si nu pot sa cer decat ce-i prevazut in contract?

Multumesc
Nu poteti cere decat ce-i prevazut in contract.
penalitatea se cere si si se acorda numai daca este mentionata in contract, dobanda legala se poate solicita si daca nu este mentionata in contract in baza art.43 din codul comercial