avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate Mioara1984

Activitate Mioara1984

Buna seara, ma aflu in CCC, acesta se va termina in septembrie 2023! Sunt din nou insarcinata, iar bb 2 se va naste in iunie 2023! Am intrat in CCC dupa ce am fost preluata in plata de catre CNAS pentru pre si postnatal! Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Dupa nasterea bb2, trebuie depusa o cerere de suprapunere la AJPI , ptr cele 3 luni suprapuse?
2.Ce se intampla cu luna tatalui daca acesta indeplineste conditiile ptr intrarea in Ccc ? Poate sa ia 2 luni la sf celui de al doilea Ccc?
3.Pentru dosarul de indemnizatie 2, trebuie aceleasi acte sau doar completez cu noul certificat plus cerere de prelungire?
4 Mai trebuie sa anunt sau sa solicit ceva de la C N A S?
Multumesc!
Buna seara, daca pe 31 iulie mi se termina CIM la termen, si tot in ziua aceea pot intra in concediu prenatal, dat fiind ca este sambata, pot solicita concediul pe 30 iulie chiar daca ar fi a 85 a zi de la DPN !?Mi sa zis ca trebuie sa mi se dea concediu cu cod 08, pe 30 iulie, iar pe 1 august, acelasi lucru ca sa am continuitate, ori 1 aug cade duminica, nu stiu daca medicul resp are program samb si dum , si daca nu, cum obtin continuitatea pentru ca mai apoi plata concediului de mat sa poata fi preluata de Cas!?Multumesc
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Am inteles, inseamna ca plata pentru concedii (ambele) se va face tot potrivit veniturilor din timpul CIM , nu se va calcula ca venit somajul, adica o suma mult mai mica, am recalculat si ar trebui sa intru in prenatal pe 3 august , daca ziceti ca se suspenda somajul!( avantajul este sa am in continuare cal de asigurat)
Inca ceva, am gasit informatia potrivit careia, dupa incetarea CIM, mai figurezi ca asigurat, inca trei luni de la plata ultimei contributii!
O alta informatie este ca daca CIM se termina din motive neimputabile mie, am dreptul la C de Mat daca nasc in term de 9 luni de la pierderea calitatii de asigurat. Sunt informatii oficiale?Multumesc mult
Buna seara, ma aflu intr o totala confuzie, daca m ar putea lamuri cineva, v as fi profund recunoscatoare...sunt angajata pe perioada determinata, respectiv, 1 august 2020, 31 iulie 2021. Sunt insarcinata in 5 luni, am cele 6 luni de cotizare necesare ptr a intra in concediul de maternitate, dar legal, pot intra in concediu prenatal pe undeva pe la mijlocul lui august, ori eu, imi pierd calitatea de asigurata la 1 aug, am posibilitatea de a mai intra in pre si postnatal?Exista vreo lege in astfel de situatii favorabila gravidei?Multumesc.Mentionez ca data ptobabila a nasterii este 22 oct 2021
Semnat CIM pe 31 iulie 2020, perioada determinata , respectiv , ultima zi din contract 31 iulie 2021, sunt fix 12 luni, dar nu sunt convinsa ca angajatorul a cotizat inca din prima luna, spun asta pentru ca am vazut la
Fondul privat de pensii ca de abia din octombrie s a inregistrat o "plata"...nu stiu exact daca are legatura...primul salariu l am luat in sept...
Plata Institutie de Evidenta CNPP
19.10.2020
210.94
24.522449
8.601914
Cornel Vasile a scris:

noiembrie 2019 - octombrie 2020 este perioada eligibila pentru CCC

Detaliati exact ce statut ati avut in aceasta perioada .... angajata , de la...pana la...., etc.

Buna seara, 24 oct , iar ultima zi din CIM, 31 iulie!


Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii ?

Buna ziua, sunt insarcinata , iar la încetarea CIM voi avea doar 10 luni de cotizare. Pot beneficia de indemnizatie crestere copil cumuland cele 10 luni cu cele 63 de zile de prenatal astfel incat sa se faca 12 luni de cotizare?Mai exact, concediul de maternitatea este luat in considerare ca stagiu de cotizare?Mentionez ca data probabila a nasterii este cu aproximativ 3 luni dupa incetarea la termen a CIM deci concediul prenatal il voi lua dupa incetarea contractului de munca.Multumesc!