Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, sunt insarcinata , iar la încetarea CIM ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, sunt insarcinata , iar la încetarea CIM voi avea ...

Buna ziua, sunt insarcinata , iar la încetarea CIM voi avea doar 10 luni de cotizare. Pot beneficia de indemnizatie crestere copil cumuland cele 10 luni cu cele 63 de zile de prenatal astfel incat sa se faca 12 luni de cotizare?Mai exact, concediul de maternitatea este luat in considerare ca stagiu de cotizare?Mentionez ca data probabila a nasterii este cu aproximativ 3 luni dupa incetarea la termen a CIM deci concediul prenatal il voi lua dupa incetarea contractului de munca.Multumesc!
Mioara1984, utilizator
Care este data prezumata a nasterii ?
Buna seara, 24 oct , iar ultima zi din CIM, 31 iulie!

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii ?

noiembrie 2019 - octombrie 2020 este perioada eligibila pentru CCC

Detaliati exact ce statut ati avut in aceasta perioada .... angajata , de la...pana la...., etc.
Semnat CIM pe 31 iulie 2020, perioada determinata , respectiv , ultima zi din contract 31 iulie 2021, sunt fix 12 luni, dar nu sunt convinsa ca angajatorul a cotizat inca din prima luna, spun asta pentru ca am vazut la
Fondul privat de pensii ca de abia din octombrie s a inregistrat o "plata"...nu stiu exact daca are legatura...primul salariu l am luat in sept...
Plata Institutie de Evidenta CNPP
210.94
Cornel Vasile a scris:

noiembrie 2019 - octombrie 2020 este perioada eligibila pentru CCC

Detaliati exact ce statut ati avut in aceasta perioada .... angajata , de la...pana la...., etc.

Mioara1984, utilizator
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......