avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate lrcos

Activitate lrcos

Intrati pe www.rotld.ro
dar se poate inscrie un contract de comodat in CF daca apartamentul asupra caruia se cedeaza folosinta nu este inscris?
ca discutie zic...

Am alta problemuta. Pana la urma casa a fost achitata integral dar omul a pierdut acea dovada a platii integrale si cred ca e destul de anevoios sa obtina alta de la Titan AL - SA.
Cu ce mai pot face dovada proprietatii - chitantele de plata a impozitului ?Acel proces verbal de predare primire a locuintei nu are nici data nici nimic....

Eu n-am gasit nicaieri termenul asta de 3 ani. Eu am facut si pe 4 ani si pe 6 si pe 10 si n-au fost probleme la registrul comertului.
Dar sunt curios de ce mi-ar respinge....
Pe cati ani maxim se poate face contractul de comodat?
Am in fata un ctr de V/C cu plata in rate - ultima rata fiind in 2017.
exista o clauza care prevede :"ctr de fata va fi pus in executare dupa incheierea ctr de imprumut si virarea in totalitate a sumelor de catre CEC"
Exista si un proces verbal de predare primire atasat.
Pot avea probleme la inregistrarea unui sediu social?
Răspuns la discuția probleme la reconciliere
multumesc
in contract este prevazut la 'incetarea contractului" ca daca la n zile de la primirea notificarii, prestatorul nu demareaza lucrarile neefectuate, contractul este reziliat de drept.
concilierea o fac pentru ca ma gandesc ca daca se respinge pe calea somatiei (nu este foarte clar determinabila suma finala - dupa deviz) sa am calea dreptului comun.
o sa ncerc pe somatie si apoi pe dreptul comun
pot cumula penalitatile (sunt stabilite prin contract 2 tipuri de penalitati pt intarziere) cu daunele compensatorii?
beneficiarul (pers fizica) nu mai doreste colaborarea cu firma respectiva...
Răspuns la discuția probleme la reconciliere
a executat o parte din lucrari pt care i-am si platit
stiam ca reconcilierea este obligatorie conf art 720 ind 1 c pr civ
ideea e pot la reconciliere sa cer rezilierea?
contract intre mine ca beneficiar (persoana fizica) si o firma de constructii pt finisarea unei case.
data la care trebuia sa se termine lucrarea a fost undeva in luna mai
prestatorul a uitat sa mai vina asa incat am ales sa-l notific si sa-l invit sa termine lucrarea si sa-mi plateasca penalitati de intarziere
urmeaza reconcilierea conform notificarii
pot la reconciliere sa cer rezilierea contractului pt a continua cu o alta firma?
ulterior pot cere penalitatile de intarziere pe calea somatiei de plata?
clasificarea de pe site-ul OSIM este cea oficiala? pt ca in cererile mele din 2006 apar altfel clasele...
calculatorul online pt taxe e valabil?
Sumele de la rubrica 2 se iau in calcul sau doar 1 si 3?