avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate daaniela

Activitate daaniela

daca este prevazut undeva pt. contencios adm. suma minima care face obiectul actiunii in contencios.ex.:
camera de comert a organizat un curs de perfectionare pt. care era necesara plata in avans a cursurilor in val. de 400lei in luna mai 2008. am facut adrese si nu am primit raspuns. eu ca primarie acum fac plangere prealabila. doresc sa stiu daca fac actiune pe contencios adm. la suma asta sau in instanta?stiu ca suntem institutii publice, am incercat sa fac toate demersurile dar tb. sa recuperam banii. multumec.
o zi minunata va doresc.
Functionarii publici nu au CIM. In cartea de munca treci nr. dispozitiei si baza legala la fiecare operatie efectuata.
inspector de specialitate grad II este post contractual are CIM
inspectorul de specialitate ca functie publica se evidentiaza prin: ex. clasaI echiv.studii superioare, grad profesional care poate fi cf.lg188/1999 debutant ,asistent etc, si treapta de salarizare 1sau 2sau 3.
sunteti numit prin dispozitie dau aveti CIM?
buna
1. am castigat prin hot. jud. acordare de tichete de masa in dec. 2007. in hot. jud. se spune ca se acorda aceste drepturi retroactiv ...si se mentioneaza persoanele ... cu datele aferente.. apoi se spune numai ca se vor acorda in continuare fara a fi mentionat anii pt care se vor acorda.
intrebare:
putem beneficia si in anul 2009 avand in vedere noile prevederi?
2. ma poate ajuta cineva cu fisa post secretar primarie de comuna? id. sophie_verne@yahoo.com multumesc.
3. daca este prevazut undeva pt. contencios adm. suma minima care face obiectul actiunii in contencios.ex.:
camera de comert a organizat un curs de perfectionare pt. care era necesara plata in avans a cursurilor in val. de 400lei in luna mai 2008. am facut adrese si nu am primit raspuns. eu ca primarie acum fac plangere prealabila. doresc sa stiu daca fac actiune pe contencios adm. la suma asta sau in instanta?stiu ca suntem institutii publice, am incercat sa fac toate demersurile dar tb. sa recuperam banii. multumec.
o zi minunata va doresc.
Răspuns la discuția oug 230/2008
am inteles. ma refeream la declaratia care a dat-o ca isi da demisia incepand cu data de 21 ian din cauza OUG nr. 230/2008.situatie hilara in care un primar probabil nu s-a consultat cu juristii .multumesc. este un forum unde chiar primesti un raspuns. felicitari si un an mai bun.
Răspuns la discuția oug 230/2008
=D>multumesc elis asa am gandit si eu.colegii mei voiau sa "scape" de vice probabil. Atunci primarul de la iasi?
cu stima daaniela
Discuție oug 230/2008
buna, am si eu o intrebare la aceasta oug nr.230/2008
ce se intampla cu alesii locali respectiv primar, viceprimar avand in vedere ca ei ocupa functii de demnitate publica si nu sunt angajati nici pe lg. 53/2003 sau pe functie publica 188/1999?
la recunoasterea dr. salariale nu beneficiaza de spor de vechime chiar daca se constituie perioada in vechime in munca , nu are contract de munca pe perioada determinata sau nedeterminata, nu au obtinut postul prin concurs.
as avea o rugaminte daca pot obtine un raspuns concludent:ce va face : renunta la pensie sau la mandat avand in vedere ca este ales local si ca orice om a lucrat si are dreptul la o pensie. se are in vedere ca nu a iesit la pensie din administratie si pe vremea ... nu aveam privati...
multumesc