avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate emil51

Activitate emil51

Multumesc frumos !
Multumesc pentru raspuns! Ne a facut un certificat de mostenitor in care mai trebuia sa treaca vreo 500 mp,acum vrea sa treaca 2,7 ha ca nu tine cont ca o parte din teren a fost vandut cu acte,Am platit vreo 6000 lei,daca mergem la alt notar(sunt doar 2 in acel orasel) trebuie sa platim iar.
POT DA IN JUDECATA UN NOTAR ?
Suntem 2 frati care avem de facut o succesiune dupa fratele mamei(decedata si ea) ,care a decedat langa Craiova.Am dus toate actele ,inclusiv certificatul de mostenitori dupa mama,Titlu de proprietate cu o casa si terenuri mostenite de mama si fratele ei de la tatal lor.Notarul la care am apelat nu a vrut sa ne treaca in certificatul de mostenitori o suprafata de vreo 5000 mp deoarece nu avem carte funciara,noi stiind ca nu e necesara,apoi a luat de pe titlul de proprietate si a zis ca trebuie sa ne treaca 2,7 ha,desi o parte din terenuri au fost vandute cu act de vanzare -cumparare cand traiau mama si fratele ei.Notarul nu vrea sa vada aceste acte pe care notarul din localitatea unde locuim (la vreo 500km de Craiova) a vrut sa i le trimita.A zis ca cere un caiet de sarcini de la cadastru si ca acolo se vede clar ce s-a vandut.I-am spus ca si din Certificatul fiscal eliberat de comuna unde a trait bunicul(tatal mamei si a fratelui ei) se vede pe ce terenuri platim impozit,el ne -a spus ca stie ca la primarii e brambureala ,deci nu i-a in considerare un act emis de o primarie.Ne plimba asa de vreo 3 luni.Conform certificatului eliberat de notarul de unde locuim ar trebui sa mai faca un supliment la certificatul pe care ni la adat de vreo 5000mp,iar el vrea sa treaca 2,7 ha.De ce sa platim ,daca diferenta a fost vanduta cu acte.PUTEM SA -L AMENINTAM CA IL DAM IN JUDECATA PENTRU ABUZ IN SERVICIU? Ce ne recomandati sa facem ,ca sa terminam odata,el fiind inflexibil in ideile sale ?
Sarut mana si multumesc mult pentru raspuns !
Scuze! Am toate actele ,dar notarul imi cere inscriere in cartea funciara.Mi a trecut o parte din terenuri ,iar alta parte nu,ca nu sunt trecute in cartea funciara.vreau sa stiu daca succesiunea nu se poate face numai pe baza titlului de proprietate,fara carte funciara.Multumesc frumos pentru raspuns.
Se poate face succesiunea numai in baza titlului de proprietate?Multumesc!
Buna ziua! Am o intrebare legata de succesiune.Mama mea si fratele ei s-au nascut intr-o comuna din judetul Dambovita unde auavut 2 case in aceeasi curt si pamant in mai multe locuri.Unchiul meu a decedat in Noiembrie 2019,iar mama in Martie 2021.Unchiul locuia de zeci de ani intr-o comuna langa Craiova,unde a trait cu o femeie cu care nu a fost casatorit,nu a avut copii .Femeia avea o casa si pamant,dar a facut acte cu un vecin ca le da lor in schimbul ingrijirii pana mor.In conclluzie unchiul nu avea nimic langa Craiova ci doar ce mostenise in Dambovita.mama nu a facut succesiune dupa el.Eu am un frate si vrem sa facem succesiunea dupa mama pentru ce au avut in Dambovita.Cum trebuie sa procedam? trebuie sa mergem si la Craiova? mama din 1968 locuia cu noi in Braila si aici am facut succesiunea pentru apartamentul pe care il detinea.In comuna din Dambovita nu au au dat titlul de proprietate nici pana acum .Noi vrem sa facem succesiunea si nu stim ce acte ne trebuiesc si cum se procedeaza.Va multumesc foarte mult daca ma puteti lamuri.
In urma unui accident usor de masina in care am fost vinovat (cu lovirea usoara a unei persoane) mi se va retine carnetul 90 de zile,Daca nu solicit o dovada sa pot circula pana la definitivarea dosarului de la parchet, mi se va lua in cosiderare perioada in care nu circul ?(eu vreau acum sa nu circul si sa nu astept pana se defintiveaza dosarul)Multumesc mult!
Răspuns la discuția Impozit meditatii
Multumesc mult!
Daca un profesor vrea sa plateasca impozit pe meditatii cum trebuie sa procedeze?Va multumesc!