avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate Raisa203

Activitate Raisa203

Mi-am dat seama că beneficiarul a profitat de lipsa mea de experiență și prețul convenit în contract este mult sub cel normal.
Reziliere Contract prestări servicii.
Bună ziua!
Am încheiat un contract prestări servicii pe o durată de doi ani. Însă vreau să reziliez contractul.
La încetare, sunt stipulate următoarele aspecte :
Art. 8. Prezentul Contract încetează de drept, fără trecerea vreunui termen, fără somaţie prealabilă, fără a mai fi necesară intervenţia instanţei de judecată, în cazul în care una din Părţi:
-este declarată în stare de incapacitate de plată sau a fost declanşată procedura de lichidare (faliment);
-cesionează drepturile şi obligaţiile prevăzute de prezentul Contract fără acordul celeilalte Părţi;
-îşi încalcă oricare dintre obligaţiile asumate prin Contract, după ce a fost avertizată, printr-o notificare scrisă, de către cealaltă Parte, ca o nouă nerespectare a acestora va duce la terminarea prezentului Contract.
Art. 8.1. Beneficiarul poate rezilia de plin drept Contractul, oricand in perioada de valabilitate a acestuia, printr-o notificare trimisa cu 10 zile inainte de data efectiva a rezilierii.
Art. 8.2 Rezilierea prezentului Contract nu va avea nici un efect asupra obligaţiilor deja scadente între Părţile contractante.
Există posibilitatea să fiu dat în judecată pentru nerespectarea uneia dintre obligații (sau mai multe)..? Ori pot pur și simplu să nu-mi execut partea de obligații și să se rezilieze contractul de drept...? Calea amiabilă nu prea e o soluție, din păcate.. :(
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Bună ziua!
Am încheiat un contract prestări servicii pe o durată de doi ani. Însă vreau să reziliez contractul.
La încetare, sunt stipulate următoarele aspecte :
Art. 8. Prezentul Contract încetează de drept, fără trecerea vreunui termen, fără somaţie prealabilă, fără a mai fi necesară intervenţia instanţei de judecată, în cazul în care una din Părţi:
-este declarată în stare de incapacitate de plată sau a fost declanşată procedura de lichidare (faliment);
-cesionează drepturile şi obligaţiile prevăzute de prezentul Contract fără acordul celeilalte Părţi;
-îşi încalcă oricare dintre obligaţiile asumate prin Contract, după ce a fost avertizată, printr-o notificare scrisă, de către cealaltă Parte, ca o nouă nerespectare a acestora va duce la terminarea prezentului Contract.
Art. 8.1. Beneficiarul poate rezilia de plin drept Contractul, oricand in perioada de valabilitate a acestuia, printr-o notificare trimisa cu 10 zile inainte de data efectiva a rezilierii.
Art. 8.2 Rezilierea prezentului Contract nu va avea nici un efect asupra obligaţiilor deja scadente între Părţile contractante.
Există posibilitatea să fiu dat în judecată pentru nerespectarea uneia dintre obligații (sau mai multe)..? Ori pot pur și simplu să nu-mi execut partea de obligații și să se rezilieze contractul de drept...? Calea amiabilă nu prea e o soluție, din păcate.. :(
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Să înțeleg că această împuternicire se poate face doar la notar?
Bună ziua. Dacă mama e administratorul firmei, îmi poate face o împuternicire prin care să pot încheia /semna actele în numele firmei? E nevoie să meargă la notariat? Mă puteți ajuta cu un model?
Bună. Am nevoie de un model imputernicire administrator firmă pentru o terță persoană care să poată încheia acte /contracte de muncă în numele firmei. Mulțumesc!
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
Buna ziua!
Am o nelamurire..
Matusa mea are un conflict cu un vecin care, pe fondul consumului de bauturi alcoolice, ii jigneste/agreseaza verbal famlilia, frecvent. Toate jignirile (blesteme, injuraturi, gesturi obscene) au fost inregistrate audio-video. Desi s-a facut plangere, s-a propus clasarea cauzei penale deoarece fapta de care a fost acuzat, in speta, tulburarea linistii si ordinii publice, nu exista. Din referat, reiese ca faptul ca vecinul se manifesta astfel in curtea sa si nu in public.
Sa inteleg ca daca se afla pe propritatea lui, isi poate permite in continuare sa jigneasca/urle/denigreze in continuare? Chiar nu putem face nimic?

Mentionez ca o parte din vecini sunt rude cu matusa mea si posibil sa nu le fi luat declaratie considerand ca pot fi subiectivi, iar restul vecinilor (cei mai multi in varsta) nu se baga (de teama) .