avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate GAGIU1982

Activitate GAGIU1982

Buna ziua,
Sunt persoana fizica si am vandut un autoturism catre o societate comerciala. Valoarea autoturismului este de 7000 euro. Am incheiat contractul de vz-cu, s-a trecut suma de 7000 euro in el. Plata in schimb mi-a facut-o printr-un cont bancar. Ma intereseaza daca eu ca persoana fizica mai am vreo datorie catre stat adica impozite, taxe, etc. ?
Multumesc de raspuns.
Deci sa inteleg ca, chiar daca s-a deschis astazi 31.08.2015 pentru 01.09.2015-...09.2015, eu trebuie sa-l prezint pana pe 05.10.2015 ?
Eu ma gandeam ca daca la deschis astazi 31.08.2015 ma obliga sa-l prezint pana pe 05.09.2015. Deci putea sa-l emita si pe 25.08.2015, daca el era valabil pentru 01.09.2015-31.09.2015 eu trebuia sa-l prezint pana pe 05.10.2015 ?
Buna ziua,

Pe data de 31.08.2015 cei de la spital mi-au deschis un concediu medical care incepe de la 01.09.2015 (pana pe 31.08.2015 am CM), urmand sa mi-l inchida cand vine doctorul din concediu adica undeva pe 21.09.2015.
Ma intereseaza daca o sa am probleme la servici daca il duc pe 21.09.2015.
Pana pe ce data sunt obligat sa-l prezint la servici CM conform legii ?

Multumesc!!!
si ma mai interesa daca dpdv legal mai este obligatoriu mentionarea certificatului energetic in acest tip de act (legea 159/2013).



Da, catre nudul proprietar.
Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine daca se poate incheia o ,,DECLARATIE DE RENUNTARE CU TITLU ONEROS LA DREPTUL DE UZUFRUCT,, la notar.

Va multumesc!!!
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

Detin impreuna cu sotia mea o casa a socrilor mei. In 2008 socrii mei ne-au vandut casa cu contract vz-cu cu uzufruct. Le-am dat o suma de bani pe ea (50000) lei si ne-am inteles ca dupa moartea lor sa intram in posesie.
Acum socrii mei, ca sa ne cedeze dreptul de uzufruct pe proprietate in timpul vietii, vor sa le mai dam o suma de bani.
Intrebare:
se poate incheia un contract de vz-cu in care sa renunte la dreptul de uzufruct ?
adica sa cedeze dreptul de uzufruct cu titlu oneros ?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Testament
Multumesc pentru raspuns, dar nepotii mi-au spus ca nu trebuie sa ma mai prezint si eu.
Nici eu nu am inteles de ce, pentru ca mi se parea normal sa ma prezint si eu la notar.
Ce se poate intampla in aceasta situatie ?
Ce sa fac eu deoarece nici nu stiu la ce notar s-au dus ei ?
Discuție Testament
Buna ziua,

O ruda mi-a facut testament notarial pe o casa. Ulterior a decedat. Nepotii ei (copii nu are) au deschis succesiunea pe celelalte case si pamanturi pe care le are.
Acestia mi-au spus ca eu nu mai am treaba si ca la succesiune nu trebuie sa ma prezint intrucat nu se atinge nimeni de casa pe care am testament.
Intrebarea mea este ce trebuie sa fac eu acum ca sa intru in posesie legal.
Ma voi folosi de testamentul acesta pe viitor ca si act de proprietate ?
Trebuie sa merg la primarie sa anunt ca a decedat proprietarul si voi ramane eu acolo ?
Trebuie sa merg la notar sa fac vreun act ?

Va multumesc!!!