avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare nuda proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare nuda proprietate

Buna ziua,

Detin impreuna cu sotia mea o casa a socrilor mei. In 2008 socrii mei ne-au vandut casa cu contract vz-cu cu uzufruct. Le-am dat o suma de bani pe ea (50000) lei si ne-am inteles ca dupa moartea lor sa intram in posesie.
Acum socrii mei, ca sa ne cedeze dreptul de uzufruct pe proprietate in timpul vietii, vor sa le mai dam o suma de bani.
Intrebare:
se poate incheia un contract de vz-cu in care sa renunte la dreptul de uzufruct ?
adica sa cedeze dreptul de uzufruct cu titlu oneros ?

Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Ianuarie 2015
GAGIU1982, utilizator
Cel mai recent răspuns: GAGIU1982 , utilizator 15:46, 21 Ianuarie 2015
Da, se cesioneaza. La notar.
Multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare uzufruct gagiu19 gagiu19 Buna ziua, Socrii mei ne-au facut act de vz-cumparare cu uzufruct mie si sotiei acum vreo 4 ani pe o casa. Atunci, eu cu sotia nu eram casatoriti. Acum, ... (vezi toată discuția)
Model contract de vz-cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de contract de vz-cu pentru un uzufruct ? Mentionez ca am un contract de vz-cu cu uzufruct, iar ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, am incheiat cu prietena mea (noi necasatoriti) un contract de vz-cu cu uzufruct (fara alta clauza), noi fiind nuzi proprietari iar parintii ei ... (vezi toată discuția)