Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare nuda proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare nuda proprietate

Buna ziua,

Detin impreuna cu sotia mea o casa a socrilor mei. In 2008 socrii mei ne-au vandut casa cu contract vz-cu cu uzufruct. Le-am dat o suma de bani pe ea (50000) lei si ne-am inteles ca dupa moartea lor sa intram in posesie.
Acum socrii mei, ca sa ne cedeze dreptul de uzufruct pe proprietate in timpul vietii, vor sa le mai dam o suma de bani.
Intrebare:
se poate incheia un contract de vz-cu in care sa renunte la dreptul de uzufruct ?
adica sa cedeze dreptul de uzufruct cu titlu oneros ?

Va multumesc.
GAGIU1982, utilizator
Da, se cesioneaza. La notar.
Multumesc mult pentru raspuns.