avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate gina tosa

Activitate gina tosa

Răspuns la discuția am o intrebare rog raspuns urgent
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
din strainatate se poate angaja avocat pentru reprezentare la tribunal in Romania?
Va multumesc din suflet domnule Elis. Mi s-a mai descretit putin fruntea.
Răspuns la discuția cineva are nevoie de ajutor
Prin ceva asemanator am trecut si eu. Eu singura solutie (am gasit-o cu multi ani in urma), DIVORTUL si plecarea din tara. In Romania exista plasamente ceva de genul Mama si copilul. Poate sta acolo o perioada de timp. Poate sa se mute in alt oras si sa-si gaseasca un servici. Cu plangerile la politie sa nu se lase batuta. Sa nu-i fie frica si sa lupte pentru linistea copiilor ei. Mult succes in continuare.
Răspuns la discuția renunt la drepturile parintesti
Din cate stiu eu pana la varsta de 18 ani ai copilului nu puteti renunta la drepturile parintesti. Exista decaderea din drepturile parintesti ceea ce nu este cazul dumneavoastra. Incercati prin alte metode cu foarte mult calm sa va aduceti copilul pe linia de plutire. Fetele in general cand incep sa lipseasca de acasa inseamna ca le lipseste ceva si cauta in alta parte acel ceva . Eu va sfatuiesc sa fiti deschis cu ea ,sa incercati sa aflati ceea ce ii lipseste si totul va fi bine. Sa va ajute Dumnezeu si sa va dea mult calm.
dar in cazul in care eu ies prima din tara pentru a ma interesa de scoala pentru copil si tot ce este necesar acolo sa nu intampin probleme , pot face o inputernicire legalizata unei rude sa scoata fata din tara? sau pentru ai face pasaport individual?
Va multumesc din suflet pentru sfat . Cu fostul sot nu pot vorbi nici macar la telefon . Este genul de om care doar daca imi aude vocea incepe cu injurii si alte amenintari. Nu am cu cine sa ma inteleg omeneste.
In primul rand vreau sa spun tuturor buna seara. In urma cu 8 ani am divortat , minora fiindu-mi incredintata spre crestere si educare pana la varsta de 18 ani. Acum fetita este in varsta de 9ani. Tatal nu are drept de vizita ,dar este obligat prin acea hotarare judecatoreasca la plata unei pensii de intretinere. Tatal nu a mai vazut fetita de cand avea 2ani si 6luni, iar pensia de intretinere nu a mai achitat-o de aproape 5 ani. Eu m-am recasatorit in urma cu 4ani,dar cu cetatean strain. As dori sa iau fetita cu mine in strainatate,v-a avea un viitor mult mai bun,dar am auzit ca tatal vrea sa deschida proces de reancredintare minor. Daca fata va fi cu mine in strainatate v-a avea vreo sansa de castig? Daca eu nu ma prezint la tribunal ma voi trezi ca pierd copilul? Acest tata biologic este pentru copilul meu un strain. Pur si simplu nu-l cunoaste decat din poze. Referitor la pensia de intretinere am facut plangere la sectia de politie de unde apartin ,indemnata de un avocat si nu s-a rezolvat nimic. dupa 3 luni de la depunerea plangerii a venit politia la mine acasa punandu-ma sa dau o declaratie ca renunt la caz . Sunt total dezamagita de legea de la noi din tara. O femeie cu copil in Romania nu-si mai poate reface viata , pt ca trecutul bate in fiecare zi la usa. iar tatii care nu-si vad copii cu anii , nu stiu cand copii lor rad sau plang prin lege sunt tot parinti. Ce sa fac ? ajutatima cu un sfat va rog . Va multumesc anticipat.