avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate Andr11t4tyyews

Activitate Andr11t4tyyews

Am înțeles, si dacă aceste condiții au fost îndeplinite si angajatorul nu vrea sa dea aceasta indemnizatie ,dar firma a decontat de la autoritățile respective sumele ,ce pot face eu ca angajat ?
Angajatorul susține ca nu a recuperat de la ANOFM nici măcar banii pt șomajul tehnic cand l am avut anul trecut și cred ca este o minciuna.Si pe scurt a spus ca nu ne da indemnizația deoarece nu recuperează nici asta de la stat cum nu a recuperat șomajul tehnic
Si care sunt condițiile?
Indemnizatie de reducere a programului de munca este la alegerea angajatorului dacă vrea sa ti o acorde sau nu ? Eu lucrez intr un magazin din mall ,si am fost anuntata ca o sa mi se oprească din salariu deoarece magazinul se închide mai devreme din cauza situatiei cu coronavirus ,dar nu ne a menționat nimic angajatorul despre aceasta idemnizatie ,si am înțeles ca este data prin ordonanta de urgenta de la sfârșitul anului trecut
Cum se calculează indemnizația pentru reducerea programului de munca ,ma poate ajuta cineva va rog ? Salariul brut din contract 2800 lei ,salariu brut efectiv pe nr total de ore lucrate 2564 lei.
Da,in luna martie sunt 184 de ore lucratoare,iar eu ies cu 141.5 ore lucrate +16ore (2 zile de concediu de odihna care le am avut )total 157.5 ore lucrate din 184,de unde rezulta 26.5 ore pe minus.
Da pt data de 25 voi primi salariu deoarece am fost la.munca ,e ca o zi normala de munca, libera legala sa înțeleg?,dacă n as fi fost pe 25 la munca as fi pontata cu 0.Practic intre libera legala si 1 zi normala de munca nu e nici o diferenta ,eu asa vad lucrurile
Am uitat sa menționez,programul nu este repartizat asa cum scrie în contract,programul meu de munca este 2 săptămâni: luni,marți și miercuri 10.5 in fiecare zi ,vineri 5 ore,sâmbătă si duminica 10.5 fiecare ,iar 2 săptămâni: marti si joi cate 10.5 ore și vineri 5.5 ore.

Dau 1 exemplu, dacă lucrez pe 25 si e sărbătoare legala ,mi se da liber pe 26 dar sunt pontata cu 0 pe 26,adică ca am avut liber. Dacă eu vreau sa mi iau liber pe 26 ,sunt tot pontata cu 0,ca am avut liber. Practic nu este nici o diferență



8 ore pe zi,40 de ore pe săptămână
Cornel Vasile a scris:

Care este durata timpului de munca mentionata in contract?