avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate danmatyas

Activitate danmatyas

Buna ziua,
Am o mica problema. Am in stoc o cantitate de detergent din import Polonia. Problema e ca acum in februarie marfa expira si as vrea sa scap de ea. Pe marfa nu s-a platit TVA cand a fost adusa, urmand a se plati tva cand va fi vanduta... Daca expira, si o arunc, mai trebuie sa platesc tva pe aceasta marfa?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Evacuare chiriasi
Bun, deci ceea ce am inteles eu este ca daca chiriasii nu achita la timp chiria, nu platesc la timp cheltuielile de bloc pot sa cer evacurea lor daca nu vor sa plece de buna voie. In contract e prevazuta plata chiriei pana la un anumit termen si obligatia de a se achita cheltuielile de intretinere ale ap.
Răspuns la discuția Evacuare chiriasi
Asta nu este tocmai o veste buna :)
Eu chiar nu stiu, de obicei cand se incaseaza banii de chirie, se da un fel de chitanta de mana? sau care este sistemul? eu n-am dat asa ceva pana acum...
Răspuns la discuția Evacuare chiriasi
Nu este prevazut in contract termenul de 3 luni. Ma gandeam ca apare in lege undeva de se tot vehiculeaza acest termen de 3 luni de neachitare a chiriei lunare, dupa care se introduce actiunea.
E vreo problema daca nu am vreo chitanta cum ca ei au platit acesti bani lunar?
Mi-au dat banii fara sa pretinda sa le dau vreo chitanta cum ca as fi primit banii.
Daca nu vor sa iasa din spatiu pot sa reziliez, de exemplu, contractul cu electrica? fortandu-i in acest fel sa paraseasca apartamentul?
Ma pot da in judecata pentru acest lucru?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Evacuare chiriasi
Am inteles ca trebuie sa aiba 3 luni neplatite la chirie pentru a putea introduce aceasta actiune in evacuare. Este adevarat?
Daca esti asa, atunci lor nu li se poate intampla nimic daca nu platesc chiria la timp cum este prevazut in contract?
Dar daca nu platesc la timp cheltuielile de intretinere?
Mi se pare o aberatie sa astept 3 luni, sa-mi adancesc paguba pentru a putea introduce actiunea.
Multumesc pt raspuns.
Buna ziua,
Am o problema cu niste chiriasi.
Chiria o platesc cu o intarziere de 14 zile fata de termenul prevazut in contract iar cheltuielile de bloc (curentul, gazul, intretinerea) nu sunt platite la timp, cumulandu-se datorii de aprox 800 lei pana in acest moment.
Vreau sa stiu daca se pot evacua, daca amiabil nu merge, prin actiunea de evacurare a chiriasilor.
Va multumesc.
buna ziua,permisul mi-a fost saltat. In 4 octombrie tre sa merg sa-l ridic, dar adresa din el nu coincide cu cea din buletin. Am aflat ca cei de la politie o sa-l retina pt preschimbare si o sa-mi dea o dovada cu care sa circul pana fac schimbarea permisului. Problema e ca eu vreau sa plec in franta dupa ce recuperez permisul si daca astia in loc de permis imi dau o dovada nu stiu daca cu aceea dovada o sa pot circula in afara tarii... o alta nedumerire este pe cat timp imi dau acea dovada? ca daca expira pe perioada cat eu sunt plecat, atunci chiar nu mai pot circula afara. Intentionez sa stau 14 zile in afara tarii. Va rog sa ma luminati, va multumesc...
va multumesc Domnul Ciobanu.
daca pe PV apare o semnatura a unui martor pe care eu nu l-am vazut semnand?
daca PV nu are semnatura martorului pot sa cer sa fie declarat NUL? va multumesc.
DIn cate am aflat, agentul trebuia sa gaseasca un martor care sa ateste ca eu NU vreau sa semnez PV, acest lucru nu s-a intamplat... am inteles ca in urma acestui fapt acel PV este nul. este adevarat? e posibil ca acel PV sa-l semneze ulterior altcinevA? cum pot demonstra acest lucru daca se intampla asa? Va multumesc mult.
buna ziua. Vreau sa va cer parerea. Astazi 19 august mi-a fost retinut permisul pt 30 de zile pentru neacordare de prioritate. Eu consider ca masina la care nu am acordat prioritate era mai departe decat zicea agentul care mi-a retinut permisul. Agentul era singur neavand alti martori. Noi eram 3 in masina. Procesul verbal intocmit de catre agent NU l-am semnat, mi-a zis ca mi-l va trimite prin posta in aproximativ 2 saptamani. Are sens sa fac vreo contestatie? cum pot face contestatie fara proces verbal? sau pot obtine o copie a acestuia de la politie... va multumesc si sper sa ma puteti lumina in vreun fel.