avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate Maggiem

Activitate Maggiem

Copilul urmas al prizonierului de razboi in URSS poate beneficia de indemnizatie de urmas veteran conf Decret Lege 118/1990
Chiar daca urmasul veteranului nu are domiciliu in Romania are dreptul la pensie de urmas veteran.
Documentatia ptr obtinerea drepturilor se depune la AJPIS in localitatea unde persoana care solicita pensia a avut ultimul domiciliu in Romania
[Maggiem a scris:



Copilul veteranului de razboi
Va multumesc foarte mult.
Ce se intampla cu contractul de concesiune ? Cumparatorul preia acelas contract de concesiune, sau face un alt contract ?
Va multumesc foarte mult si va doresc o zi buna!
Am mostenit o firma care are in patrimoniu cateva cladiri construite pe un teren concesionat pe 40 de ani. S-a efectuat plata ptr concesiune pe o perioada de 25 de ani.
Intrebarea mea este, ce se intampla cu terenul concesionat daca vand firma? Cumparatorul preia contractul meu de concesiune sau trebuie sa incheie un alt contract pe numele lui ?
Una din cladirile care fac parte din patrimoniul firmei nu este trecuta in CF(nu este intabulata pe terenul concesionat).Poate cineva sa imi spuna daca este necesara intabularea, sau daca vand firma cu tot cu cladire nu e nevoie de intabulare ,ca o face cumparatorul pe numele lui?
Pot sa dau unei persoane fizice, gratuit , cu un Proces verbal de donatie , subansambluri rezultate din dezmembrarea unui mijloc fix care este complet amortizat si casat (scos din contabilitate)?
Sunt obligat sa duc piesele rezultate din dezmembrarea mijlocului fix la Centrul de Reciclare metale ?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Greseala in prima intabulare
Multumesc,si va doresc o zi buna!
Buna ziua,
Am cumparat o firma care are in proprietate cateva cladiri , pe teren concesionat.Am facut un nou contract de concesionare pe numele meu si am platit taxe pe o perioada de 24 de ani (concesionarea este pe 40 de ani.)
In actul de vanzare cumparare sunt trecute 2 numere de CF, (doua parcele de teren la aceeas adresa)
Firma care a facut prima inregistrare CF pe numele meu a gresit si a trecut in acte numai o parcela. Acum cand am incercat sa intabulez o cladire noua construita legal pe teren am constatat ca in loc de 3000 de m cat scrie pe Contarctul de vanzare cumparare sunt doar 1069 m intabulati .

Care ar fi procedura de rectificare .
Va multumesc anticipat