avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate Amena33

Activitate Amena33

Buna seara,va rog sa ma ajutati cu un sfat legal daca se poate face ceva in urmatoarea situatie: la inceputul anului scolar am fost informati ca si anul acesta prescolari vor fi preluati de la intrare(sosire)in institutie si condusi de catre doamnele educatoare la clasa de curs,la plecare la fel,parinti ne avânt acces in institutie,atat scoala cat si gradinita de care aprtinem sant conduse de aceelas Domn Director,dansul avânt copilul in aceiași grupa cu copilul meu.zi de zi noi parinti asteptam sa preluam copiii din curtea gradinitei,dar Domnul Director trece pe langa noi,intra in institutie merge clasa de grupa si preia copilul,parasind institutia,noi de multe ori,inca asteptand sa ii preluam. Intrebandu-l pe acesta,noi de ce nu putem sa ne bucuram de privilegiul acesta,sa conducem copiii la sala de gupa si sa ii preluam de la sala de grupa,raspunsul Dansului a fost ca el este Domnul Director. Mi se rupe sufletul in fiecare zi cand copilul meu ma intreaba,de ce Domnul Director poate,sa insoteasca copilul pana la sala de grupa(sosire/plecare)si eu nu pot,de ce il las la intrarea in institutie.
Buna seara,ma puteti ajuta cu niste raspunsuri va rog frumos? Am copilul inscris la gradinita de stat(8ore),pe perioada pandemiei la fiecare grupa era alocat un program de sosire/plecare.sosire7:20-7:40(prescolarul find preluat de doamnele educatoare si condus in sala de curs),plecare 16:10 -16:30 prescolari sant cobrati din sala de curs pe un holulet unde este foarte cald24 de grade) imbracati in haine groase si asteapta sa fie preluati de catre parintii, parintii neavand acces in institutie. 2 ani de zile nu am avut nici macar o sedinta cu parintii,nici consiliere .O data cu ridicarea stari de alerta institutia a hotarat prin sedinta pastrarea acestor masuri. Intrebarea mea este: intitutia are dreptul sa-mi interzica accesul in interior acesteia.
Tin sa precizez ca as respecta niste reguli stricre de igiena masca,dezinfectat,protectie incaltaminte.
Ma deranjeaza faptul ca, unul din frati sa oferit sa/i cumpere partea la aceeasi suma si a refuzat,nu s/a facut iesire din indiviziune inca fiind un bun comun.
Buna dimineata! Este Urgeent/Va rog sa ma ajutați cu niste raspunsuri….tatal meu a decedat, În urma decesului am mostenit o casa+teren(1300m2) fiind 3 frati ne-a revenit cota parte 1/3 la fiecare.
Nu am reusit sa ne intelegem asupra imobilului si am hotarat vanzarea lui,doar ca problema este la 1 din frati care vrea sa vanda(doneze) separat doar partea lui vecinului .intrebarea mea este ii poate vinde(dona) vecinului fara semnatura sau acordul nostru?
Buna dimineata,din data de 16 06 2020 se tot amana procesul din cauza ca, epertul desemnat de judecatorie nu depune epertiza la dosar.?
Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste sfaturi? As putea sa iau legatura cu expertu sa vedem din ce cauza se amna epertiza,taxa fiind platita din dat de 19 06 2020
Buna dimineata,ma aflu in urmatoarea situatie:locuim într-un duplex de 2 etaje,la etaj locum noi si la parter alta familie,noi avem si o fetita de 4 ani,am fost reclamati de 2 ori la politie pe motivul ca facem galagie,au fost cazuri in care m-a bombardat cu mesaje ca suna la politie la 11:00 ziua doar prin simplu fap ca au venit verisori in vizita si au stat 5 minute(cat am imbracat fetita )si am iesit afara in curte,a doua oara la 12:30 pentru simplu fap ca aspiram facand curatenia de craciun,au fost cazuri in care am depasit si ora fiind 23:30,dar in care copilul pur si simplu se juca normal ca nu avea somn si se auzeau probabil pasii prin casa,spunandu/i constant sa nu faca galagie ca vecinii dorm. Nu tipa,nu urla,nu arunca cu jucari pe jos,pur si simplu se joaca. Nu se intampla in fiecare zi,dar datorita faptului ca este pandemie s/a intamplat destul de des. Am incercat sa dicut cu dansii sa le explic,replica a fost sa/mi tin explicatiile pentru politie. M-au amenintat ca ma da si in judecata.
Ei punandu-se la somn la ora 21:00
Probabil ca se aude la dansii,dar nu o pot numi galagie. Se considera galagie daca eu nu ma pun la somn la ora 22:00 si mai am activitate prin casa?