avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate bogdans77

Activitate bogdans77

Doamna,este adevarat absolut tot cu privire la obligativitate,numai ca: trebuie sa fiu inscrisa in acest ordin pentru a profesa,trebuie sa platesc cotizatie indiferent daca profesez sau NU,nu sunt înștiințata de reglementari,statutul de mebru este anual dar daca eu nu am profesat sau nu am platit timp de 5 ani,le sunt datoare.Acestea toate sunt abuzuri ! Si pentru ca nu sunt subordonati nimanui,oare pot face ce vor,nici o alta institutie a statului nu ii ppate trage la raspundere pentru ca se comporta ca niste stăpâni! Cand am intrat in acest ordin nu mi s.a pus la dispozitie nici un regulament,ce lege spune ca eu daca nu am fost informata,este vina mea si daca eram informata si nu imi conveneau regulile,puteam sa profesez daca nu eram membru ? Aici este "buba" specific româneasca !
Nu stiu daca are vreo valoare discutia pe care o avem pentru ca nu va rezolva nimic atat timp cat noi,cei care platim taxele suntem de o parte si cei care le incaseaza sunt de parte care aplica legile,respectiv statul ! Ca am fost deacord cu intrarea in acest "ordin" este adevarat dar si mai adevarat este faptul ca nu mi s.a adus la cunostinta nici o regula sau statut de membru.Daca traiam într.o tara unde si de o parte si de alta se aplica aceeasi lege,nu am fi trecut prin asa ceva! Drept dovada sta faptul ca orice schimbare care are loc in acest "ordin", nu ni se aduce la cunostinta cum ar fi fost normal si pentru care ar trebui sa ne dam acordul ! Sistemul acesta este de sorginte totalitara : " faci parte din ordin sau nu ai un loc de munca! Este un abuz si nu este nimeni care sa ne protejeze ! Eu va multumesc pentru timpul dumneavoastra de a imi raspunde ! Cunoasteti vreo autoritate a statului la care sa ma adresez ?
Răspuns la discuția cotizatia oammr
Buna ziua,din pacate nu gasesc mai multe informati si trebuie sa cer ajutorul si altora care au trecut prin situatii asemanatoare:eu nu am profesat niciodata in aceasta meserie dar am fost obligata sa ma inscriu pentru perioada de voluntariat si reatestare;dupa 5 ani de cand m.am inscris am mers sa intreb daca mai este valabila diploma si mi s.a adus la cunostinta ca sunt datoare pentru acea taxa,nu mi s.a adus la cunostinta ca eu sunt datoare pana acum si acest lucru mi se pare un abuz(ma obliga sa ma inscriu in acest ordin,timp de 5 ani nu bebeficiez de nimic din parte lor,nu am semnat nici un contract,nu mi s.a adus la cunostinta ca sunt datoare si acum ma pun sa platesc din urma).Ce pot face,ca eu acum as vrea sa primesc reatestarea si ei ma conditioneaza de plata acestei taxe din urma.Va multumesc,
Buna ziua,m.am inscris in acest ordin in 2014 deoarece am fost obligata sa o fac, ca urmare a dorintei mele de a lucra in sistemul de sanantate.Nu am reusit sa ma angajez si acum am fost la sediul din Galati si mi s.a adus la cunostinta ca sunt si datoare cu echivalentul sumei de 800 de lei.Pe mine nu m.a anuntat nimeni ca sunt datoare la acest "ordin" , ba mai mult,in toti acesti ani nu am beneficiat de nici o facilitate din parte lor.Nu am semnat nici un contract ba mai mult mi s,a impus sa fac parte din acest ordin pentru a ma angaja.Mi se pare un abuz.Va rog frumos sa imi spuneti daca se poate face ceva pentru a nu mai figura in baza lor de date cu datorii.Va multumesc,
Am facut o rezervare pe booking cu plata cu cardul si din pacate nu mai putem sa mergem in acel concediu.Banii mi.au fost retrasi de pe card.Cum pot recupera suma respectiva.Cei de la hotel mi.au zis sa revin cu 3 saptamani inainte de perioada respectiva si o sa vada ce mai pot face.In email.ul de confirmare a platii,nu gasesc nici un document cu conditii si regulament.Multumesc,
Buna ziua,la firma la care lucrez s-a facut inventarul si a iesit minus o suma.Poate sa imi spuna cineva cum este legal sa se imparta suma de plata la angajati,in functie de venitul fiecaruia? si care sunt pasii legali pe care firma trebuie sa-i faca pentru recuperarea banilor,incepand de la cum se opresc banii din salariu si pana la ce forma de exprimare trebuie sa existe in acel document pe care angajatii trebuie sa-l semneze?Adica,sumele de plata se trec pe fluturas?
Multumesc,
Răspuns la discuția Dezbaterea mostenirii
Multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca dezbaterea mostenirii,este necesara numai daca ar mai fii vre-un mostenitor.Pentru ca si mie mi se pare ciudat sa se dezbata mostenirea daca nu exista decat un singur mostenitor.
In concluzie,se poate face un act de mostenire sau cum se numeste.Va rog din suflet sa imi raspundeti,pentru ca sunt nestiutor.
Multumesc si respect.
Buna ziua,
Sunt un utilizator nou al forumului si vrea,in primul rand sa va salut pe toti,cei de aici.
Acum,desigur am si eu o intrebare ,ce trebuie facut in situatia care o voi povestii:bunica mea a ramas vaduva de acum 18-19 ani,a avut o singura fiica,pe mama mea,la fel si bunicul meu.Acum 6 luni,bunica mea a decedat si singura mostenitoare a ramas mama mea,ca ruda de gradul intai,acum noi am vrea sa trecem contractul de vanzare cumparare,pe numele meu sau al fiicei mele.Mai este necesar sa se dezbata mostenirea,repet,a avut un singur mostenitor ca sa putem trece contractul,pe numele unuia dintre noi.Cum este mai bine de facut,pentru ca,cu tot respectul,nu vreau sa intram pe mana unui notar sa ne "usuce" de bani.
Cu respect pentru cei ce au respect.