avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate ionut.tanase

Activitate ionut.tanase

UP-DATE: vineri (24.11.2017) soacra mea s-a trezit cu un plic de la un executor judecatoresc din Valcea prin care o instiinteaza ca i se va opri din pensie 1/3 (tot in plic este si o adresa catre Casa de Pensii emisa de executor prin care ii anunta sa opreasca 1/3 din pensie lunar pana la recuperarea prejudiciului).
Anexat acestor instiintari este si contractul facut de soacra mea cu BANC POST in anul 2002 pentru un descoperit de card in suma de 1500 lei (15.000.000 lei la acea vreme). Mentionez ca soacra mea stie ca la acea data a facut acel descoperit de card insa in anul 2006 societatea la care lucra a mutat salariile la Raiffeisen Bank si a mai lucrat pana in anul 2011. Pana la acea data nu a primit din partea bancii Banc Post nicio notificare/adresa/instiintare prin care a fie informata ca mai are vreo datorie catre ei. In tot acest interval de timp (2002-2006) i s-a virat salariul pe cardul Banc Post insa nu are niciun istoric daca a achitat suma integral sau a mai ramas ceva de achitat...
Mai sus va povesteam ca am mers la sucursala Banc Post din Pitesti si cei de acolo nu au gasit-o pe soacra mea in baza de date ca fiind restanta (au cautat in baza CNPului).

Ce este de facut in situatia asta?
@roxanel: aveti perfecta dreptate ... exprimarea mea a fost deficitara. cand am spus unic mostenitor m-am referit la faptul ca este unicul copil al parintilor ei; nu am avut intentia sa il "scot" de la mostenire pe tatal dansei...
Legat de Alzheimer ... este doar o supozitie intrucat are pierderi de memorie; nu este dovedit clinic de un doctor sau o autoritate medicala.
In ceea ce priveste tutorele ... cine poate fi si ce drepturi si atributii are?
PS: este oarecum ciudat sa ai nevoie de un tutore cand singurul copil ingrijeste de tatal batran si bolnav. ...

@Dapix:si cum poate scoate banii din banca atata vreme cat tatal este clauza a titularului decedat? Daca e nevoie de un certificat de mostenitor ... cum poate fi obtinut?
Inca odata ... vis-a-vis de calitatea de mostenitor: m-am referit la faptul ca este singurul copil adica nu mai are alti frati care pot participa la succesiune; Este evident ca succesiunea se face intre urmasii supravietuitori respectiv soacra mea si tatal dansei.
De acord cu afirmatia dvs, citez: "Omul cât trăiește nu are moștenitori, urmașii devin moștenitori abia după decesul lui"

gi-jane2: nu se doreste decesul tatalui soacrei mele ci doar punerea in ordine a actelor; in ceea ce il priveste pe batran ne rugam la Dumnezeu sa ii dea zile multe si sanatoase; ne dorim cu totii sa fie sanatos si sa traiasca multi ani de acum incolo;
In ceea ce priveste valoarea banilor din conturi ar fi vorba de cateva sute de lei ... sa zicem zeci ... deci nu foarte mult insa nici neglijabil; Ideea e ca nu stie cum sa demareze tot ceea ce presupune revendicarea acestora de la CEC. Cineva o sfatuise sa mearga la notar sa obtina un certificat de mostenitor si in baza acestuia soacra mea sa scoata banii de la CEC intrucat ... inevital ... va fi nevoie de ei cand batranul va parasi aceasta lume.
Legat de casa ... ca este acum sau dupa decesul tatalui dansei... este evident ca tot pe numele soacrei mele va fi casa si terenul aferent in cele din urma. Cel mai bine ar fi sa se intample toate aceste acum pentru a usura actiunile ulterioare si anume tot ce tine de acte si proceduri. Intr-un final tot pe numele soacrei mele vor fi asa ca ... mai bine acum daca tot s-a intamplat sa se duca mama dansei prima ....
Este evident ca batranul va locui pana la finalul vietii in casa dumnealui fara sa ii fie perturbata in niciun fel viata...
Inca odata ... este vorba doar de punerea in ordine a actelor. Nu exista niciun interes ascuns sau obscur.

Va relatez urmatoarea situatie: unul din parintii soacrei mele a decedat respectiv mama dansei. Tatal care este in varsta de 89 ani are pierderi de memorie si este suspect de alzheimer. In mod firesc trebuie facuta succesiunea, soacra mea fiind unicul copil si mostenitor al defunctei respectiv al tatalui cu probleme de memorie.
Cum trebuie procedat in cazul acesta.
Masa succesorala este formata din:
- casa cu anexe si terenul aferent - apx 1000 mp (curti constructii);
- 2 conturi la CEC cu titular fiind defuncta si clauza fiind tatal soacrei mele; suma din cele 2 conturi este derizorie ...

Am incercat sa merg si la un notar sa intreb insa m-a pus sa revin in alta zi intrucat era foarte ocupat ...

Cum trebuie sa procedeze soacra mea sa poata face succesiunea intr-un mod legal si sa poata sa scoata banii din cele 2 conturi ale mamei sale?
Răspuns la discuția Pot contesta o donatie?
Va rog un raspuns daca se poate .
Răspuns la discuția Pot contesta o donatie?
Am inteles ca eu nu pot face niciun demers intrucat sunt nepot. Demersul va fi facut de copilul batranilor care este unicul mostenitor si care ... nici el nu a stiut nimic.

Intrebarea este de ce poate face demersul abia dupa moartea batranilor? Pe timp de viata nu se poate face nimic? Adica este posibil ca batranii sa mai traiasca multi ani (si le doresc din suflet asta) timp in care se poate prescrie fapta de inselaciune la care au fost supusi ...

In alta ordine de idei, bunicul este recunoscut ca un om foarte zgarcit care nu ar da 10 lei cuiva ... Va dati seama ca nu ar fi donat o parte importanta din proprietatea lui daca era lucid ...

Si ca sa raspund si la intrebarea legata de act si de modul de dobandire voi cita in cele ce urmeaza ce scrie in actul de donatie:
"Eu, XY, am dobandit bunurile imobiliare astfel: terenul prin reconstruirea dreptului de proprietate in baza prevederilor legii nr 18/1991, republicata, conform titlului de proprietate nr xxx din 1992 emis de comisia jud de fond funciar yy, iar constructiile dobandite prin inzestrare verbala de la parintii mei si stapanite in mod continuu, neintrerupt si netulburat de nimeni , sub nume de proprietar, mai mult de 30 de ani, in conditiile art 1837-1847 Cod Civil."

Bunicii sunt casatoriti cu acte in anul 1948 .
Pe actul de donatie este doar semnatura bunicului... Pe actul de dezmembrare este tot semnatura bunicului (aparent) insa nu seamana cu semnatura de pe actul de donatie. Ambele acte sunt facute in aceeasi zi la acelasi notar...
Bunica nu a semnat nicaieri ...

LE: nu exista niciun act de la medicina legala care sa ateste faptul ca bunicul era in deplinatatea facultatilor mentale cand a facut donatia si nici nu a fost asistat de un reprezentant al autoritatii tutelare a consiliului local in a carui raza teritoriala locuieste (conform Legii nr 17/2000).
Buna ziua,

Va supun atentiei urmatorul caz: cautand prin actele bunicului meu dupa un act care imi era necesar am dat peste un act de donatie intocmit in 17.02.2011 prin care bunicul meu a cedat gratuit o parcela de pamant primariei din comuna unde locuieste. Parcela are 338 mp si provine din dezmembrarea curtii unde locuiesc bunicii mei.

Vazand actul am pus intrebarile de rigoare (legitime dealtfel) despre acea donatie facuta de bunici primariei. Astfel, am aflat de la bunica faptul ca la insistentele unor vecini au fost pacaliti sa doneze primariei acel teren. Acel teren practic este un drum de acces aferent curtii bunicilor mei. Vecinii mei au insistat si l-au convins pe bunicul deoarece aveau asupra acelui teren un interes si anume doreau accesul pe acel teren respectiv sa isi traga canalizarea la o casa recent construita. Al doilea vecin are interesul de a avea drum de acces la un teren pe care doreste sa il vanda. Practic aceasta ''donatie" le-a facilitat tuturor vecinilor diverse beneficii mai putin bunicilor mei care nu s-au ales cu nimic.
Bunicii sunt oameni fara carte: mamaie are 4 clase si tataie 8 clase.

In act este mentionat, citez:
''Donatia se face cu scopul includerii drumului in domeniul public al comunei , administrarea acestuia, EFECTUAREA DE LUCRARI , ASFALTARE, ETC. si de a facilita executarea lucrarilor de racordare a utilitatilor (apa, gaze, energie electrica, canalizare etc).''

Prin acel act de donatie primaria nu se angazeaza la nimic ba mai mult este precizat clar ca, citez: "prezenta donatie nu obliga administratia publica locala la efectuari de infrastuctura in viitorul apropiat, lucrari ce vor fi conditionate de obtinerea mijloacelor de finantare, obtinerea autorizatiilor etc".

Cu alte cuvinte bunicii mei il ''doneaza'' cu un scop insa primaria nu se angajeaza la nimic ... Practic e o donatie facuta inutil si fara sa se asigure nimeni ca batranul poate nu este in deplinatatea facultatilor mentale...

Intre timp drumul in discutie este tot neasfaltat ... S-au pus doar 2 becuri de iluminat public in stalpii de curent de pe drum iar vecinul care dorea sa isi bage canalizare evident ... si-a bagat .

Intrand in detaliu am incercat sa aflu mai multe amanunte de la bunicul meu. Am fost surpins sa aflu ca nici nu isi aduce aminte daca a donat pamantul. Uitandu-ma pe actul de donatie (17.02.2011) mi-am adus aminte ca bunicul a avut un accident cerebral in octombrie 2010, accident cerebral care poate fi dovedit cu documentele emise de Spitalul Judetean unde a fost internat. Dupa acel accident (foarte grav dealtfel) bunicul a ramas cu sechele si anume are pierderi de memorie si urmeaza medicatie adecvata si in prezent. Multe luni dupa accident aproape ca nu mai recunoastea persoanele din familie ... Si astazi cand scriu aceste randuri are momente cand nu stie cine este interlocutorul ... Nici macar pe fata lui nu o mai cunoaste...
Prin cele de mai sus doresc sa scot in evidenta faptul ca vecinii s-au folosit de starea de sanatate a bunicului si efectiv l-au inselat sa doneze acel drum.
In fond ... cine ar dona benevol si in deplinatatea facultatilor mentale din proprietatea lui 25% primariei in conditia in care are si mostenitor ??

Bunicul avea la acea data 83 de ani in prezent avand 89 de ani. Oare varsta lui nu impunea ca notarul sa ii solicite un certificat medico legal din care sa reiasa ca doneaza drumul in deplinatatea facultatilor mentale?
Pe contractul de donatie este doar semnatura bunicului meu.
Bunica nu a semnat pe acel act.
Ambii bunici traiesc si in momentul de fata.

Dat fiind cele de mai sus am rugamintea sa imi precizati daca acest contract de donatie se poate declara nul si daca da, in ce conditii si care sunt sansele de reusita.
Sunt dispus sa dau in judecata pe cel care a acceptat aceasta donatie intrucat nu s-a facut nicio expertiza medicala din care sa rezulte ca batranul este in deplinatatea facultatilor mentale cand a facut donatia.

Va stau la dispozitie cu orice alte informatii pe care le considerati utile.

PS: primaria despre care vorbesc este recunoscuta pentru neregulile si ilegalitatile care se fac ... mai toti primarii ei fiind cercetati penal.

Cu stima,
Ionut
Fix asta voi face la urmatoarea scrisoare pe care o primesc de la ei. Mi s-a cam luat de subiectul asta.
UP-DATE: am fost azi la BanPost si dupa 2 ore de cautat prin sistemul informatic ... 3 functionari ai bancii s-au declarat invinsi si au spius ca nu reusesc sa identifice in sistemul informatic detalii despre aceasta "datorie" .... In egala masura este posibil sa fie reala sau falsa ... In baza lor de date nu apare nimic ...



Pe una din adrese se face referire la un numar de contract 4XYZWX / 28.02.2002 , contract care in 2008 ar fi fost vandut de BancPost acestei firme de recuperari.

Oare aceasta datorie, a oricui ar fi aceasta, nu s-a prescris ? Adica acum suntem in 2016 ....
Acum ceva timp i-a sunat soacra mea sa vada despre ce e vorba ...
Operatoare:
- Dati-mi CNP-ul si seria si numarul de la CI.

Soacra-mea:
- Pai dati-mi dvs sa vedem ce CNP aveti, ce numar are dosarul de la banca, dati-mi date despre ce credit este vorba ... etc etc

OP:
- Nu pot sa va dau niciun fel de informatie pana nu imi dati CNP-ul pentru ca stiti ... protectia informatiilor cu caracter personal ... confidentialitate .... bla bla

S:
- Nici eu nu va dau nicio informatie despre mine pana nu imi spuneti dvs ce documente aveti si care este persoana din actele dvs.

OP:
- Imi pare rau ... dvs trebuie sa imi dati datele dvs sa va confirm ca dvs sunteti persoana in cauza...

.... si asa au tinut-o pana cand soacra-mea a inchis plicitisita de operatoare.

Am sunat si eu enervat dupa ce am primit aceasta ultima hartie si le-am cerut sa imi dea datele persoanei care are datorie sa verific daca sunt datele soacrei sau nu. Evident ca nu a vrut sa imi spuna nimic . M-a luat ca doar soacrei ii spune bla bla. I-am zis sa imi spuna macar ultima cifra din CNP ... Nici macar asta nu a vrut ...

Pana la urma le-am zis sa nu imi mai trimita hartii acasa ca ii dau in judecata ptr hartuire si le cer daune morale si merg si la politie sa le fac plangere .