avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate arp

Activitate arp

Daca se face o singura data ajustarea, de ce mai am un interval de 20 de ani in care sa fac ajustarea? Pentru ca din cate inteleg suma se trece in decont toata odata. Nu se face ajustare partiala anuala?
Buna ziua,

societatea a achizitionat in 2007 un imobil nou construit de la o alta persoana juridica, aplicandu-se taxarea inversa. In 2009 intentionam sa vindem acest imobil catre o persoana fizica iar vanzarea se va face din punct de vedere al tva "scutit fara drept de deducere". Imi puteti explica daca este necesara si cum se va face ajustarea TVA-ului, la modul practic? Nu-mi este clar cand se va face returnarea TVA_ului pe perioada celor 20 de ani...lunar in sume egale, la o data aleasa aleator, cand? Multumesc
Buna ziua,

societatea a achizitionat in 2007 un imobil nou construit de la o alta persoana juridica, aplicandu-se taxarea inversa. In 2009 intentionam sa vindem acest imobil catre o persoana fizica iar vanzarea se va face din punct de vedere al tva "scutit fara drept de deducere". Imi puteti explica daca este necesara si cum se va face ajustarea TVA-ului, la modul practic? Nu-mi este clar cand se va face returnarea TVA_ului pe perioada celor 20 de ani...lunar in sume egale, la o data aleasa aleator, cand? Multumesc
Postez si aici, nu stiu care este subforumul corect in care sa postez problema:

Buna ziua, am urmatoarea situatie: sunt asociat unic si am creditat societatea cu o suma de bani, aproximativ 300000 lei. Societatea a achizitionat 2 apartamente unul in valoare de 280.000 lei si unul in valoare de 450.000 lei, preturi fara TVA. Apartamentul cu valoare mai mica este ipotecat in favoarea unei banci pentru achizitia apartamentului cu valoare mai mare. Societatea nu are bani sa-mi plateasca datoria, pot compensa aceasta datorie cu unul din apartamentele detinute de societate? Cu care? Cel mai scump avand in vedere ca nu este gajat? Va rog o solutie..Multumesc!
N-are nimeni nicio idee cum sa procedez?
Dar ca pe postul admnistrator pot sa ma angajez? Mie mi s-a spus ca acest lucru nu e posibil, sa fiu angajat ca administrator al societatii la care sunt asociat unic. Sa-mi infiintez o alta functie cu studii superioare care sa aiba legatura cu obiectul de activitate e greu, eu sunt medic, firma se ocupa de cu totul altceva...
Buna ziua, am urmatoarea situatie: sunt asociat unic si am creditat societatea cu o suma de bani, aproximativ 300000 lei. Societatea a achizitionat 2 apartamente unul in valoare de 280.000 lei si unul in valoare de 450.000 lei, preturi fara TVA. Apartamentul cu valoare mai mica este ipotecat in favoarea unei banci pentru achizitia apartamentului cu valoare mai mare. Societatea nu are bani sa-mi plateasca datoria, pot compensa aceasta datorie cu unul din apartamentele detinute de societate? Cu care? Cel mai scump avand in vedere ca nu este gajat? Va rog o solutie..Multumesc!
Cand spuneti "daca asociatul unic a absolvit studii superioare" va referiti la studii economice? Ma aflu in situatia in care sunt si asociat unic si administrator de 5 ani de zile si de nu reusesc sa-mi fac carte de munca pe societatea mea. Precizez ca am studii superioare dar nu din domeniul economic.