avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana C.

Activitate Mariana C.

Buna seara! Am făcut o cerere in data de 21Iulie 2023 către NN pilonul 2 depusa la agenția din Baia Mare pentru a-mi retrage fondul acumulat (fiind în pensie) ca și plată unică. Am fost informată la agenție că mi se v-a retine 10% din suma totală avută la acea data. Am fost de acord și am semnat cererea. Dar sunând la sediul central din București am fost anunțată că termenul legal de a intra în posesia acestei sume este de 30 zile de la data de 02August 2023 de când a fost înregistrata cererea la sediul central. Problema este că din activul care l-am avut la data depunerii cererii a început să scadă ceea ce nu mi se pare normal (ceea ce s-a intamplat de nenumărate ori și înainte). Prin urmare : calculul celor 30 de zile nu ar trebui să înceapă din momentul depunerii cererii in agenție și totodată acordarea sumei care era la acea dată?Mulțumesc?
Buna ziua! 2 copii in varsta de 10,respectiv 11 ani au fost surprinse de un automobil pe trecerea de pietoni.De la medicina legala au 3, respectiv 4 zile de ingrijiri medicale. Unul dintre ei are nevoie de consultanta psihologica. Cine ii v-a despagubi pentru trauma.prin care au trecut si la ce suma incadreaza cei doi copii? Multumesc.
Răspuns la discuția BONURI DE MASA
Si este legal sa mi se acorde tichetele de masa direct proportional cu nr de ore lucrate? Deoarece de la Resurse umane asa mi se spune .Si daca nu este legal ce ar trebui sa fac? Multumesc!
Răspuns la discuția BONURI DE MASA
Buna ziua! Daca am trecut de la program normal de 8 ore /zi la program partial de munca de 4 ore/ zi , tichetele de masa se acorda direct proportinal cu nr.de ore lucrate sau cu nr.de zile din luna respectiva?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Mariana C. a scris:

Daca am fost operata de varice grad III si IV si am insuficienta cronica venoasa, actualmente 2 biopsii, trebuie extirpat un papilom gastric, ruptura meninsc si ligamente incrucisate operate, chist Backer, tulburare depresiva mixta si actualmente sub tratament si tot odata in concediu medical de recuperare operatie meninsc...ma incadrez la pensie de boala si ce pasi trebuie urmati? Mulrumesc.

Am uitat sa specific artroza incipienta bilaterala,discopatie lombara t5-b1 pens.posterioara, L1-L5( lombagie cronica)
Daca am fost operata de varice grad III si IV si am insuficienta cronica venoasa, actualmente 2 biopsii, trebuie extirpat un papilom gastric, ruptura meninsc si ligamente incrucisate operate, chist Backer, tulburare depresiva mixta si actualmente sub tratament si tot odata in concediu medical de recuperare operatie meninsc...ma incadrez la pensie de boala si ce pasi trebuie urmati? Mulrumesc.
Răspuns la discuția Card de sănătate european
Daca am fost operata (interventie chirurgicala)la ambele picioare de varice de gradul 3 si 4 intr- o clinica privata dar acum 2ani si jumatate imi deconteaza casa de asigurari ceva Nu am fost informata si nu sunt nici in momentul de fata despre aceste decontari. Poate ma lamuriti dv. Va multumesc!