avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate masni

Activitate masni

merg zilele astea la primaria din comuna de care apartin si vreau sa inregistrez masina cumparata in vederea inmatricularii.oficianta mi-a spus ca I-mi refuza inregistrarea pe motiv ca am o amenda.amenda nu e mare,60 de lei,habar nu aveam de ea,dar procedeaza legal?ma gandeam sa-i cer o nota din partea primariei in care sa justifice refuzul.este legal ce face primaria?cu stima.
as dori sa stiu modul de contopire a unor pedepse in cazul unui detinut care are o condamnare de 5 ani si 6 luni pentru talharie din care a executat 4 ani si 6 luni si care in cursul detentiei mai savarseste o infractiune de inselatorie,de tipul celor cu telefoane ,la care primeste o pedeapsa in acest moment de 7 ani.
Se contopeste cei 7 ani de executat cu restul de pedeapsa ce i-a mai ramas din condamnarea de talharie?sau cu tot ce a executat pana acum respectiv 4 ani si 6 luni?din sentinta reiese ca i-a fost anulat vechiul mandat de executare,urmand sa fie emis un nou mandat de executare.
Un bun prieten de-al meu a facut pacatul de a scoate o suma de bani de la un oficiu postal,bani proveniti de pe urma unei inselatorii prin sms,el fiind pacalit de fiul sau aflat in penitenciar cum ca banii proveneau din cu totul alte activitati iar in urma deconspirarii retelei a fost si el chemat la postul de politie sa dea o declaratie acesta recunoscand ca a ridicat acei bani in necunostinta de cauza.Spuneti-mi va rog daca prin necunoasterea situatiei il dezincrimineaza asupra infractiunii de inselaciune art 215 cp.Va multumesc
Aici apare problema cea mare.Romanul nemultumit nu va mai avea curajul sa reclame decat in anonimat .Cum poate trebuia sa procedez si eu.Comisarul consider ca trebuia sa divulge numele persoanei reclamante doar in caz de contestatie, prin cererea unui avocat.Vi se pare normal sa intram in conflict deschis cu cei pe care ai reclamam? Avem de-a face cu personaje de tot felul:interlopi,oameni politici,oameni cu putere financiara si multa influenta!Reclam pe cine nu trebuie si da peste mine o masina!Asa din intimplare!CE ZICETI DOMNILOR?
Acum circa o luna am reclamat OPC-ului Prahova prin serviciul de e-mail al oficiului,fara a semna sub anonimat, ca operatorul de transport de pe ruta care o foloseste fiul meu pentru a se duce la liceu ,pe abonamentele eliberate elevilor ,inca de prin luna februarie a anului curent,scrie pe ele NU SE DECONTEAZA,lucru care face ca liceul unde activeaza sa nu mai poata deconta 50% din valoarea lui.Primesc raspuns de la autoritate cum ca operatorul ar proceda legal.Toate bune pana aici.Ieri 01 oct,fiul meu se duce la sediul firmei sa ridice abonamentul lunar si este intimpinat de patronul firmei care-i retine legitimatia si refuza sa elibereze abonament pe motiv ca este fiul meu el recunoscandu-l dupa nume,iar dupa o serie de intimidari la care a asistat si un martor,mama unui coleg al sau, i-a transmis 'sa vi de mana cu tactu la sediul firmei daca mai vrei abonament'Am ramas perplex.Ma chema patronul firmei de transport la sedinda cu parintii!!!!Am revenit cu doua noi reclamatii.Una impotriva abuzului de a nu i se elibera abonament si alta despre retinerea legitimatiei,iar cealalta adresata conducerii OPC,sa ma lamureasca si pe mine cu ce drept inspectorul de control a divulgat datele mele personale punandu-ma in conflict deschis cu patronul firmei.Mentionez ca nu ma cunosc cu acesta eu locuind intr-o comuna langa Ploiesti iar acesta avind sediul in oras.Va rog spuneti-mi cum este de rezolvat aceasta problema grava,eu avind grija sa nu reclam OPC-ului sub anonimat.
Răspuns la discuția reabilitare de drept
As dori sa multumesc tuturor celor care m-au sfatuit in aceasta problema.As dori o ultima intrebare,aceea daca instanta va aproba reabilitarea ,la momentul cand voi solicita cazierul judiciar va aparea scris si data condamnarii,fapta si ,sau data reabilitarii sau cazierul va fii alb!
As dori sa stiu daca pot solicita reabilitarea de drept,in cazul meu am suferit o condamnare definitiva in anul 1995,privativa de libertate,3 ani de efectuat pentru luare de mita si am fost eliberat conditionat in 1996.Daca se poate si pasii de urmat pentru a-mi sterge cazierul definitiv.Au trecut 15 ani de atunci.Am vazut ca ar fi o hotarare de guvern din 2008 care spune ca dupa 10 ani nu dupa 20 cat era inainte in cazul meu.