avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1720 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters64488

Activitate ContSters64488

BUNA ZIUA
SUNTEM IAR IN COMUNISM... CU CONSUM PAUSAL.
VREAU SA PUN APOMETRU.. SI MA AMENINTA CA PATESC CA SI ALTII... CARE AU PUS... SI SE UITA LA ELE... PT CA NU SUNT LUATE IN CONSIDERARE LA CALCULUL INTRETINERII

LEGEA NU NE OBLIGA SA PUNEM APOMETRE (FIRMA AGREATA SI AUTORIZATA)?

ADIMISTRATORUL NU ESTE OBLIGAT SA LE IA IN CONSIDERARE?

VA MULTUMESC
buna ziua
de trei ori pana in prezent am scris asociatiei din care fac parte... am solicitat documente: cont in care sa fac plata, contracte (reparatii lift, cu furnizorii de apa, etc), mod de calcul penalitati, etc. nu am primit nici un raspuns, asa cum ar trebui conform legii.

carui organ pot sa reclam toate neregulile pentru a fi controlat (administratorul/presedintele) din punct de vedere legal?
(primarie, politie economica,...?)
buna
aceleasi pb le am si eu. locuiesc la obor. tu?
buna ziua
sunt proprietara a unui apartamanet in zobna obor (de o luna doar), iar pb cu administratorul sunt f mari:
- a fost nevoie de renovari in apartam, deci nevoie de mat de constructii (gresie, faianta, tavan indundat, etc). la mom cand mi-am adus materialele desi le caram cu liftul la capacitatea permisa, am avut mari discutii cu administratorul care mi-a blocat liftul. (mentionez ca stau la et 8). pana la urma, dupa lungi discutii de amenintare din partea adm l-am induplecat sa dea drumul liftului sa imi pot face treaba. pt lift am platit reparatii 2 mil in prima zi de mutat in bloc (deoarece era in renovare);
- orice vizitator, ca este zugrav sau parinte, este oprit la intrare in bloc si interogat mai rau decat la securitate referitor la destinatrie, scop si durata vizitei; cat de normal este?
- din prima zi mi s-a spus ca "nu sunteti maritata", si ca urmare...am fost averizata ca desi se stie legea (ca dupa 15 zile de sedere se trece cheltuiala la intretinere), adm nu o va aplica. orice vizitator care va veni de mai mult de 3-4 ori, va fi trecut cu jumatate de norma la intretinere. asta urmata de "mentiunea" ca daca ma indrept in justitie, se vor "gasi" dintre locatarii, in majoritate pensionari, cateva pers care sa spuna ca a fost "vazut" pe x sau y ... "atat cat trebuie"... astea spuse asa pe fata fara rusine.
- mi s-a atras de asemenea atentia ca daca imi pun apometre, nu se vor lua in calul la intretinere ..."iti spun acum, ca sa nu patesti ca altii care si-au pus degeaba". nu inteleg de ce, atat timp cat legea spune sa pun...
- punctul culminant al nerusinarii administratorului, a fost in momentul in care a trebuit sa scot din casa niste saci de moloz (cu liftul) ... moment in care a venit la usa sa faca galagie ca sa plec din bloc. satula de scandal, am amintit ca pozitia dansului este de salariat al asociatiei ... cand am vrut sa inchid usa apartamentului... a inceput sa imi deschida usa cu forta (violare de domiciliu) si sa traga de ea. am reusit sa o blochez cu lantul de siguranta, fara a o putea inchide deoarece imi zgaltaia usa. s-a lasat pagubas. greseala mea este ca nu am chemat politia, deoarece nu doresc circ. la jumatate de ora... mi-am gasit usa noua (si destul de scumpa) zgariata intentionat cu ceva metalic/dur. ce sa mai spun?
- tot in aceasta discutie am fost anuntata ca mi se va baga zugravul la plata intretinerii cu norma intreaga. mentionez ca am lucrari de 3 saptam. zugravul vine in zilele lucratoare de la 8 la 5. nu locuieste efectiv la mine. cat de corect este sa mi se puna la intretinere, sa platesca pausal la fel ca un locatar de drept?
- am soliciatat in scris sa semnez adendum la acordul de asociere, acum doua sapt, si nu am primit nici pana azi nici un raspuns
- doresc sa montez apometre, legal... dar ce fac daca nu mi le ia in calcul? ma indrept in justitie? doresc o rezolvare pasnica.
cum ma sfatuiti sa fac?
cu respect,
cornelia