avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate you

Activitate you

Buna seara,

Eu in momentul de fata sunt plecata in strainatate dar am urmat procedura Legii 272/2004
-transmiterea notificării către Serviciul Public de Asistență Socială din localitatea de la domiciliu
-Înaintarea actelor la instanță (judecătoria competentă teritorial)
iar aici am depus :

""Către Judecătoria xxx
Domnule Preşedinte,

Subsemnata xxxx cu domiciliul în xxxx domiciliul procesual ales pentru comunicarea actelor de procedura la adresa de mai sus mentionata solicit citarea în calitate de intimat a :

Numitei xxxx cu domiciliul în xxxx având codul numeric personal xxxx

Întrucât în temeiul dispozițiilor art. 527 și urm. din C. proc. civ., si art 104-108 din Legea272/2004, formulez

Cerere de Delegare a Autorității Părintești,

prin care solicit instanţei să încuviințeze cererea subsemnatei de delegare a autorității părintești cu privire la fiul meu minor xxxx în vârstă de 14 ani, CNP xxxx

În fapt, arăt că:

Subsemnata am avut o relație cu xxxx, relație în urma căreia a rezultat minorul xxx elev în clasa a- x a,, care domiciliază alături de subsemnata la adresa xxx

Având în vedere aceste aspecte, doresc să deleg autoritatea părintească către xxx în calitate de BUNICA al minorului, pe perioada de 6 luni ,perioadă în care voi pleca la muncă în orașul xxx din yyy .Doresc să deleg autoritatea părintească cu privire la exercitarea drepturilor copilului, cum ar fi:
–de a-l însoți și reprezenta în fața unității școlare pe care o frecventează,
–de a-l însoți și reprezenta în fața unităților spitalicești în caz de nevoie,
–de a încasa alocația,
– de a-l reprezenta în efectuarea demersurilor necesare protejării interesului superior al minorului în fața autorităților și instituțiilor publice locale și județene, pe raza județului xxx Pe perioada deplasării voi putea fi contactata pe mail xxxx

Copilul locuiește în prezent la adresa:xxx și va locui în continuare alături de bunici la următoarea adresa:xxx
În drept, ne întemeiem cererea pe dispoziţiile: art. 148-151, 530 C.proc.civ. si art 104-108 din Legea 272/2004.
În dovedire, solicităm încuviinţarea probei:

–cu înscrisuri

În cadrul probei cu înscrisuri, depun următoarele înscrisuri:

Pentru părinte
–Copie C.I./subsemnata
Copie hotărâre autoritate parinteasca nr xxx pronunțată de Judecătoria xxx, rămasă definitivă la data de 28.01.2016


Pentru copil
–Copie carte de identitate al minorului;

Pentru persoana indicată pentru a prelua autoritatea părintească
–Copie C.I.;
–Copie talon de pensie ;
–Copie dovadă spațiu de locuit ;
–Declaraţie pe propria răspundere că nu are alți copii în întreținere; Depunem prezenta cerere de chemare în judecată, in 2 exemplare.

Solicităm judecarea cauzei, în lipsă , în conformitate cu art. 411 alin.(1) pct.2) din C. proc. civ.
Data, Semnătura,
Domnului Preşedinte al Judecătoriei xxx ""



Zilele trecute mama mea in calitate de Parat a primit o" Comunicare Adresa" prin care are obligatia de a depune intampinare.(art 205 alin (2)din legea 134/2010 privind codul de procedura civila.)

Va rog sa ma ajutati cu un model de intampinare delegare temporara autoritate parinteasca.

Va multumesc anticipat
Buna seara!
Am avut un proces pe tema:exercitarea autoritatii parintesti.Actiunea a fost admisa asa cum am formulat-o in data de 28.10.2015 si pe 20.12.2015 am primit prin posta hotararea dar nu este definitiva si irevocabila .Actiunea nu a fost atacata.Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pentru a avea hotatrea definitiva si irevocabila si in cat timp se elibereaza.
Multumesc frumos.
Florin nu are cum sa fie unchiul Anei..pentru ca Florin si Maria sunt verisori primari ...iar Ana e fica Mariei.
Maricica si Mihai sunt frati si au cate un copil fiecare. Maricica pe Florin si Mihai pe Maria. .. Maria are si ea un copil pe Ana... si intrebarea este ..ce grad de rudenie exista intre Ana si Florin si daca ei se pot casatori...
Buna ziua,
Am o simpla intrebare se poate recupera dintr-un dosar de paternitate pozele puse ca dovada in proces? ...exista hotarare irevocabila din 2008 ....asi dori sa recuperez pozele pt ca copilul vrea sa-si vada tatal care nul viziteaza si nu mai am nici o poza toate sunt in acest dosar.
Va multumesc.
Răspuns la discuția plangere penala
pot face si eu o plangere penala impotriva lui???...pe motiv de invinuire mincinoasa???...pt ca pur si simplu nu are nici un motiv intemeiat sa faca atatea sesizari si plangeri.....doar ma face sa pierd timpul cu explicatiiinvitatii la politie.....macar sa il fac si eu pe el sa faca acelasi lucru.....sau poate se alege cu vreo amenda,macar
Răspuns la discuția plangere penala
omul se considera inselat in urma achizitionarii unui produs electronic de pe un site de licitatii on line de bunuri second hand.....la vazut,ia placut,a licitat,lam trimis cu curierul,la platit si la cateva ore sia dat seama ca nu e ce dorea el......si aici se considera el inselat.......neinformarea sa referitor la specificatiile celui produs......a vrut banii inapoi dar eu nu iam mai trimis deoarece nu a vrut sa aduca de la un electrician autorizat dovada montajului si demontajului pe si de pe masina lui......in conditiile astea a facut o sesizare la pol capitalei in care spunea ca are suspiciuni in privinta provenientii produsului si ca se considera inselat ca na primit ce credea el ce e dar nici nu a zis inainte ce doreste sa cumpere.....eu prezentandui produsul si trimitandui exact ce a vazut pe site.......am dat explicatiile astea pol din neamt iar acum ma suna o subinspectoare de la sectia 13 din capitala care imi spune ca sa facut o plangere penala pt inselaciune de catre acel om si sai trimit p[rin posta toate documentele si o declaratie scrisa si semnata in care sa ii explic povestea......ideea e ca ea nu stia de existenta sesizarii dinainte catre colegii de la politia capitalei si nici de declaratiile date la acea data politistilor din neamt care au fost instiintati de colejii lor din capitala printro scrisoare oficiala.......INREBAREA MEA E :SE POATE ASA CEVA?SA II DAU O DECLARATIE CU TOATE DATELE MELE SI FAPTA SCRISA SI SEMNATA DE MINE?E NORMAL?MI IMI SUNA RAU TREABA ASTA.....MOTIVATIA SUBCOMISARESEI ESTE SA SOLUTIONEZE CAZUL SI SA PROPUNA O PROCURORULUI INCEPEREA SAU NEINCEPEREA URMARIRII PENALE
Răspuns la discuția plangere penala
da e un ...... a facut o sesizare la politie in bucuresti ,am fost chemat la politia neamt si am dat declaratie si acum ma trezesc ca trebuie sa dau o declaratie la o plangere penala.
Răspuns la discuția plangere penala
Am fost sunat de lo o sectie de politie dintr-un sector din bucuresti ca o anumita persoana a facut plangere penala impotriva mea si mi sa zis sa vin la bucuresti pt a da o declaratie ,dar eu sunt din neamt si mia zis sa le trimit prin posta o declaratie cu privire la pangerea facuta de cel din bucuresti
Discuție plangere penala
buna ziua am si eu o intrebare care suna cam asa: mi se poate cere de catre politistii dintrun alt judet,telefonic,sa le transmit prin posta o declaratie cu privire la o plangere penala??? k sa poata da o recomandare de solutionare? multumesc.