avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate grig2008

Activitate grig2008

buna ziua, as dori sa-mi spuneti daca eu, ca persoana fizica pot merge la judecatorie, la iasi a avut loc procesul, sa scot hotararea definitiva si irevocabila in urma partajului succesoral, ultimul termen a avut loc pe 24.11.2008 - termenul recursului, la tribunalul iasi si a ramas spre solutionare. si la ce birou? multumesc
va multumesc ...si rog sa ma mai lamuriti...
deci din cele spuse de dumneavoastra inteleg ca nu o sa primesc prin posta nici o hotarare???
mai mult trebuie sa merg eu ,...dar unde sa merg? la tribunal?
si a doua intrebare pot face eu personal cererea de urgentare?
cat timp dureaza trimiterea unei hotarii acasa de la Tribunalul Iasi?
precizez ca este vorba de un recurs, partaj succesoral, si pe data de 24 noiembrie, a fost ultimul termen si a ramas in pronuntare. Si daca se poate face ceva sa scurtez timpul de asteptare. Multumesc!
buna ziua!
care ar fi solutia imediat urmatoare, in cazul meu:
pe o suprafata de teren proprietate, mostenita de mine, o societate vecina parcelei de teren, si-a extins activitatea, fara acordul meu...
eu acum am doar actele de la tribunal, unde am facut iesirea din indiviziune: titlul de proprietate pe numele persoanei de la care am mostenit, schitele de la primarie si expertiza
multumesc pentru raspunsul de mai sus!
si doresc sa imi mai raspundeti la cateva intrebari:
la expertiza facuta de expertul ales de instanta pentru terenuri care fac obiectul partajului - iesire din diviziune, trebuie sa fie scris exact si in clar mostenitorii si parcelele fiecaruia propuse pt mostenire, sau instanta hotareste conform loturilor propuse de catre expert cui ii revin acele loturi, bine inteles egale, va intreb asta pentru ca in expertiza facuta in cazul meu expertul nu precizeaza decat lotul ce imi revine mie ca reclamant si aminteste ca mai sunt restul loturilor egale ca valoare fara a mentiona cui ii revin iar in hotarare primita acasa de la instanta scrie doar ca imparteala terenurilor se face conform expertizei, ceia ce rezulta din acest proces deschid de mine - mostenitor - iesire di indiviziune- partaj succesoral, ca doar eu am acte pe teren iar ceilalti mostenitori sunt doar recunoscuti ca fiind dar fara sa le fie date exact loturile.
multumesc
buna ziua ! am si eu o nelamurirea!
am deschis o actiune in instanta pentru o mostenire - teren
vreau sa intreb, atunci cand faci iesire din indiviziune, pe langa faptul ca imi fac act de proprietate mie pe mostenire, li se face automat in acel proces si celorlalti mostenitori sau numai recunoasterea lor ca mostenitori si ca au si ei acolo partile lor