avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate zuzi

Activitate zuzi

Discuție Acte la divort
Azi am prima infatisare de divort+partaj si nu stiu cu ce acte sa ma duc la mine. Trebuie sa mergem cu citatiile?

Am vrut sa intreb pe avocata mea dar cred ca e intr-un alt proces ca nu-mi raspunde, de aia intreb aici.
Răspuns la discuția partaj
Eu raman cu apartamentul si el cu masina si partea mea de mostenire din alt apartament. S-a gandit ca parca n-ar fi trebuit sa-mi lase mie tot apartamentul. Totusi este de acord cu imparteala pe care am stabilit-o si a si facut intampinare ca e de acord si maine merge la tribunal s-o depuna. Pana acum lucrurile decurg bine. Sper sa fie la fel de bine pana se termina totul.
Răspuns la discuția partaj
Multumesc de raspunsuri. Am vorbit cu avocata si intradevar lucrurile nu sunt batute in cuie.
Divortul e din culpa comuna, cu copil minor, eu sunt reclamanta. Asupra partajului am cazut de comun acord, am depus si cererea de partaj dar sotul incepe acum sa aiba dubii. Eu sper insa ca nu se va razgandi, pentru binele copilului.
Oricum, ceva sigur n-o sa stiu pana nu se face tranzactia, asa ca o sa mai stau in dubii 3 saptamani.
Discuție partaj
Acum 10 zile am introdus la tribunal actiunea de divort din culpa comuna, impreuna cu partajul. La partaj am cazut de acord cu sotul meu ce si cum impartim. In actiunea de divort este specificat ca impartirea se face 50%-50%, a spus avocata ca asa se face, urmand ca dupa divort sa facem tranzactia si sa impartim asa cum am cazut de acord. Totusi, acum el are dubii, se gandeste ca mi-a lasat prea mult. Daca se razgandeste mai poate face ceva? Prima infatisare o avem peste 3 saptamani.
Răspuns la discuția Cesionare parti sociale
Toate actele de care mi-ati scris ca am nevoie se mai cer totusi daca in actul constitutiv al societatii se mentioneaza ca:
"cesiunea partiala sau totala a partilor sociale intre asociati poate fi facuta prin inscris sub semnatura privata sau printr-o conventie in forma scrisa, autentificata la Notarul Public." ?
Impreuna cu sotul meu avem un SRL, suntem asociati 50-50%, el este acum administratorul firmei. In cazul divortului, daca sotul e de acord sa-mi cesioneze mie partile lui sociale, cum se procedeaza? Ce acte trebuie sau ce pasi trebuie urmati si cam cat costa? De asemenea, eu voi fi noul administrator al firmei.
N-am gasit nicaieri prin forum sa se discute despre divortul pe cale administrativa. Am citit ca parca anul trecut era proiect de lege sa se introduca asa ceva. S-a reglementat acest tip de divort? Imi puteti da un link unde sa citesc mai multe?
Daca avem un copil minor mai poate fi vorba de divort pe cale administrativa?

Edit: Hmmm, se pare ca la sfarsitul acestei luni se va lua o hotarare.
Răspuns la discuția Partaj SRL
Avand in vedere ca eu lucrez la toate contractele si sotul se ocupa doar de administrare (adica sincer, nu face prea multe), as vrea ca firma sa-mi ramana mie. Totusi, daca el n-o sa fie de acord cu cesionarea partilor lui sociale (inca n-am discutat nimic in sensul acesta cu el), cum ar fi mai usor? Sa actionez pe cale juridica - daca se poate - ca firma sa-mi revina mie sau mai bine imi fac alta firma si transfer cumva contractele pe aceasta?

In alta ordine de idei, nu stiu daca voi putea dovedi ca numai eu lucrez la aceste afaceri, sotul putand sa zica ca si el lucreaza.

Mi se pare destul de complicata treaba in caz ca nu ajung la un consens cu sotul. Totusi , inainte de a discuta cu el, as vrea sa am cat mai multe informatii, sa fiu pregatita.
Discuție Partaj SRL
Buna seara, sper ca postez in sectiunea care trebuie, daca nu, rog un moderator sa mute topicul.

Impreuna cu sotul am infiintat un SRL in timpul casatoriei, in care suntem asociati 50% - 50%, sotul avand functia de administrator.

La toate afacerile care s-au derulat pe firma am muncit eu, sotul ocupandu-se doar de administrare: 1-2 facturi pe saptamana, dus acte la contabila, legatura cu bancile, chestii din astea, desi contractele le-am semnat ori eu, ori el.

1. Daca vreau sa divortez, cum se partajeaza SRL-ul? Daca afacerea cea mai importanta care se deruleaza pe firma in momentul de fata aduce un venit pasiv, cum se partajeaza acesta? Trebuie sa-i platesc dupa divort cota parte din afacere?

2. Societatea se va dizolva, sau unul din noi va trebui sa iasa din SRL? Cum se hotaraste care din noi?

Mi-e cam neclar totul acum, probabil ca o sa mai am intrebari pe parcurs.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.