avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate KTA-LYNN

Activitate KTA-LYNN

Buna ziua. Sunt foarte interesat s agasesc si sa accesez doua dosare penale din anii 2000. Ele au fost judecate la Bucuresti si ma intrebam care este procedura pentru a le gasi si studia.
Intentionez sa fac asta pentru a da in judecata politia si procuratura.
Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Eu astept, ca nu am de ales, insa astazi trebuiau trimise actele in Anglia. Am zis ca le trimit azi...si nu am ce(decat o hartie in baza careia imi va fi refuzat dosarul).Indiferent de ce spune comandantul, daca imi vor elibera sau nu un cazier curat, tot cred ca la mijloc e un furt de identitate. Au reverificat CNP, seria permisului...iese ca sunt vinovat.
Buna seara. Am intalnit azi o problema care-mi poate cauza pierderea unei slujbe in Anglia.
Am fost sa ridic cazierul auto, iar pe acesta apare un accident pe care l-as fi comis in urma cu 4 ani. Singurul detaliu dat de dl. politist a fost strada pe care s-a comis acesta. Sunt pus in fata unui caz de furt de identitate, cu sau fara complicitatea politistului care a instrumentat cazul(nu vad cum "fara"). Tot ce am putut face, a fost depunerea unei "sesizari" catre comandant. Raspunsul il voi primi in termenul legal de 30 de zile.
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face pentru a nu cadea sub incidenta proverbului "Corb la corb nu-si scoate ochii".
Cu stima,
Catalin.
Hotararea judecatoreasca banuiesc ca se solicita la arhiva.
Solicitarea o fac eu sau instanta la care depun cererea?Cheltuielile cu pricina nu se prescriu?...sunt totusi 15 ani de la comiterea faptei, hotararea a ramas definitiva in 1998 iar pedeapsa s-a considerat executata in 2000.
banuiesc ca in loc de adeverinta de la locul de munca se poate utiliza certificatul de producator agricol. Cea mai mare problema ramane in prezent plata cheltuielilor....sper sa aflu maine cat,ce si mai ales cum pot plati.
Va multumesc pentru sprijin.
Doresc sa fac reabilitarea pentru o pedeapsa de 4 ani, a carei executare a incetat in 2000.Am rascolit internetul in lung si-n lat si am descoperit chiar si un model de cerere pentru reabilitarea judecatoreasca. Problema mea este ca nu-mi pot permite sub nici o forma un avocat, iar de la judecatorie, telefonic, mi s-a comunicat ca nu pot face reabilitarea fara avocat.Cum asa? Trebuie sa am bani ca sa beneficiez de anumite drepturi? Chiar nu am bani. Daca as fi stiut din timp de faptul ca inca am cazierul patat, as fi facut in mod sigur ceva in acest sens. Acum cativa ani am scos cazierul si acesta era curat.
O sa merg totusi la judecatorie sa incer marea cu degetul. O rugaminte mai am la dvs....cum anume o scot la capat cu plata cheltuielilor de judecata sau a daunelor?
Sunt 15 ani de la comiterea faptei, si nu am primit niciodata nici o hartie....iar la fisc nu am nici o restanta?
Va multumesc pentru eventualele sfaturi.
Răspuns la discuția Mi-a calcat in picioare recolta
avocat Cristina Popescu a scris:

faceti plangere la politie ptr. savarsirea infractiunii de distrugere; dar daca e din culpa, nu va raspunde penal si atunci va trebui sa introduceti o actiune in raspundere civila delictuala( raspunderea pentru fapta animaluilui )- nu e usor de dovedit si presupune si costuri ptr. d-voastra.
avocat Cristina Popescu

Se intelege faptul ca presupune costuri pentru mine, insa cand voi castiga nu va fi obligat la plata daunelor, inclusiv a cheltuielilor de judecata?
Cat despre dovada faptului ca animalul lui s-a plimbat noaptea pe la mine prin curte, ma intreb daca e deajuns faptul ca am un martor, plus filmarea si fotografiile cu distrugerile in cauza (inclusiv masurarea urmelor potcoavelor).
Multumesc pentru atentie.
Buna ziua.
Numele meu este Catalin si as dori sa stiu ce pot face in urmatoarea situatie.
Acum doua nopti, vecinul meu a eliberat calul in via care-i apartine si care are gard comun cu mine (gardul ii apartine).
Calul a trecut gardul (care este foarte deteriorat) si mi-a calcat in picioare aproximatv 30% din cultura de gogosari pe care o am in curte (peste 1000 mp).
Tin sa precizez ca vecinul meu a mai lasat in trecut calul si vaca la pascut la mine in curte, cat timp eu eram in tara (la vremea respectiva animalele mi-au deteriorat serios gardul).
Va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati ce pasi pot face pentru a invata odata pentru totdeauna astfel de specimene ca propietatea inseamna propietate si nu bun comun.
Cu stima!
Răspuns la discuția Cum il prind "cu mata-n traista"?
Gestiunea frauduloasa

Art. 214
Pricinuirea de pagube unei persoane, cu rea-credinta, cu ocazia administrarii sau conservarii bunurilor acesteia, de catre cel care are ori trebuie sa aiba grija administrarii sau conservarii acelor bunuri, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Gestiunea frauduloasa savarsita in scopul de a dobandi un folos material se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava.
Daca bunul este proprietate privata, cu exceptia cazului cand acesta este in intregime sau in parte proprietatea statului, actiunea penala pentru fapta prevazuta in alin. 1 se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
___________
Nu cumva acest paragraf i se potriveste ca o manusa vecinului meu?
Nu pot utiliza ca proba faptul ca o parte placile de OSB din stiva mea sunt la el in casa in loc de podea? Iar eu ma aflam la 2400 KM departare? Cat despre faptul ca nu i le-am lasat cu acte, banuiesc ca si cativa martori sunt buni. Chiar daca nu pot demonstra ce a comercializat din materialele mele, pot dovedi indubitabil ca acelea sunt parte din placile lasate in conservare.Nu pot dovedi cate placi am lasat, insa pot dovedi cate placi a luat, restul (ce a vandut) fiind pe apa Sambetei!
Răspuns la discuția Cum il prind "cu mata-n traista"?
Multumesc pentru raspuns....aveti dreptate, nu am incheiat nici un proces verbal de predare-primire a respectivelor materiale (oricum nu reusesc sa vad legalitatea lui).
Am plecat din tara acum cateva luni si pe el l-am lasat paznic la oi, insa stiind ca nu se omoara sa pazeasca cu adevarat le-am lasat la el in curte, in ideea ca nu poate sustine ca a intrat cineva peste el si le-a furat. Asa le-a furat el...insa nu pe toate. #-o
Nu ma ajuta cu nimic faptul ca el are parte din materialele mele puse in casa lui?
Chiar daca asta e o batalie pierduta, voi insista pe partea cu camera ascunsa, intrucat eu imi doresc sa stopez furturile, insa inainte de orice, sa-l prind asupra faptului.Camera ascunsa intentionez s-o montez la mine pe propietate, cu vedere asupra propietatii mele. Camerele de luat vederi false sunt din ce in ce mai ineficiente, cu cat sunt mai popularizate (reviste Praktiker, Bricostore s.a), oricum intentionez sa montez un sistem de supraveghere video, cat se poate de vizibil, insa dupa ce pun deoparte banii necesari, si-l prind pe el!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru a posta, insa remarc prezenta cunoscatorilor in domeniu si solicit sprijinul lor.
Pe scurt, sunt furat sistematic de vecinul meu si al lui "argat", argat pe care am avut proasta inspiratie sa-l angajez candva ca paznic.
Trecutul e istorie, problema fiind in prezent ca eu am depozitat diverse materiale in curtea individului, materiale din care el si-a insusit o buna parte. In momentul in care voi ridica materialele ramase, respectiv constata exact ce si cat a fost furat, cum pot dovedi ca el le-a furat si ca nu i le-am dat eu, asa cum sustine in fata unor prieteni? Parte din materiale le-a folosit in locuinta (lampi de neon, placi OSB ca si podea), parte le-a instrainat. Alt aspect, ar fi acela ca de cate ori plec de acasa, in mod sistematic intra in curtea mea si fura cate ceva.
Instalarea unei camere de supraveghere ascunse, mai precis inregistrarea cu fapta in sine, ar folosi ca proba indubitabila in cazul reclamatiei la politie (proces)? Astept sfaturile dvs.