avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate Costea Mihai

Activitate Costea Mihai

M-am interesat la casa de pensii si trebuie facuta cerere pentru a fi reevaluat la cerere si "eventual" obtinuta invaliditate grad III cu drept de munca legal de 4 ore.
Multumesc pentru interes.
Suspendare pensie invaliditate.
Exista posibilitatea legala de a suspenda pensia de invaliditate pentru o perioada determinata ( angajare ) si ulterior reluata pensia ?
Am pensie de invaliditate fara drept de munca si am gasit posibilitatea sa lucrez de la computer cateva ore pe zi .
Multumesc.
Procurile respective au un scop precis si bine definit, doar cei care s-au lovit de aceste situatii prin instante au avut "privilegiul" sa afle adevarul.
Asteptati 1-2 saptamani un raspuns din partea mea.
Sunt exact in aceeasi situatie, astept decizia instantei.
Putem discuta pe email.
Zi buna.

DA2011 a scris:

Multumesc pentru raspuns!Imputernicitul avea mandat sa cumpere terenurile detinute de mine!A avut procura notariala pe 3 ani!Care este regimul juritic al terenurilor pe care nu le-a trecut pe numele lui desi eu am incasat banii?Cum se poate rezolva aceasta speta?

Document notarial autentic poate fi supralegalizat intr-un alt birou notarial pentru a nu fi contestat sau compromis de cel care la emis ?
Certificatul de mostenitor dovedeste ca esti proprietar sau nu ?
Exista confuzii generale in legislatie sau nu le inteleg eu !!!
Dupa dezbaterea succesiunii se obtine un certificat de mostenitor care atesta faptul ca mostenesti un bun ( imobil ) in baza succesiunii defunctului.
De aici rezulta logic ca esti proprietar si astfel poti plati taxe si impozite in baza certificatului de mostenitor.
Te poti inscrie in ROL pe baza certificatului de mostenitor.
Daca vrei sa vinzi acel bun ( imobil ) si nu are carte funciara nu il poti vinde pentru ca nu esti proprietar !!!
Lamuriti-ma va rog ..



Vanzarea nu sa putut efectua la momentul respectiv pentru ca nu exista CF deschisa.
Nici acum nu exista CF, se lucreaza in zona UAT la cadastrare sistematica dar probabil va dura mult si bine.
Succesibilii nu au dezbatut succesiunea si nu au acceptat mostenirile ( deocamdata ) la "sugestia" unei persoane bine intentionate !!!
Este o chestiune delicata cu multe interese la mijloc si vor sa-l lase pe cel care are dreptul la creanta sa ramana cu ea in buzunar ..
Ultimul vanzator a decedat acum aproximativ 1 an, iar eu nu am aflat oficial de chestiunea asta, am aflat conjunctural despre decesul vanzatorilor.

Recuperare creanta din 2011, antecontract dupa vechiul cod civil
Buna Ziua, voi incerca sa fiu cat mai succint pentru a nu va obosi inutil.
Am un antecontract (notarial ) dar cu pretul achitat in intregime, deci nu e doar un simplu antecontract ..
Datorita unor impedimente ale legii 17/2014 nu prea se poate executa in natura
Vanzatorii au decedat.
Mostenitorii nu au dezbatut inca succesiunile, stiu de creanta si nu fac nicio miscare pina la expirarea termenului de 3 ani.
1. Cum ii pot obliga sa dezbata succesiunile, sa accepte mostenirea si bineinteles sa plateasca aceasta creanta ?
2. Daca deschid eu proces in instanta pentru a-mi recupera creanta trebuie sa le platesc eu dezbaterea succesiunilor lor ?
3. Daca ei taraganeaza succesiunile este posibil ca eu sa raman cu creanta neexecutata ?
4. Daca in antecontract nu au fost stipulate "pedepse" pentru neexecutare sau daune interese clare cum se face actualizarea creantei ?
( pretul platit in 2011 era la valoartea exacta a bunului ce urma achizitionat, astazi valoarea bunului este de 5 ori mai mare decat in 2011 )

Uzucapiune de la 10 la 20 de ani ..
Detin un teren extravilan in baza unui titlu eronat, interpretabil din punct de vedere legal, teren pe care l-am arendat in calitate de arendator, eu nefiind proprietar de drept.
Am avut un contract de arenda pentru 10 ani si l-am prelungit pentru inca 5 ani eu nestiind ca nu sunt proprietar cu adevarat.
Proprietarii de drept in baza dezbaterii unei succesiuni au obsitnut un certificat de mostenitor.
Proprietarii de drept au decedat.
Posesia a inceput cand era in vigoare vechiul cod civil ( 04.2011)
Eu am avut falsa impresie ca sunt propietar si am platit ca bun proprietar taxe si impozite pentru acel teren timp de 11 ani.
Termenul de cand detin acel teren este de peste 10 ani dar termenul de cand a murit ultimul proprietar este de doar 1 an.
Terenul nu este inscris in cartea funciara si nu a avut niciodata carte funciara.
.
Terenul nefiind inscris in cartea funciara niciodata trebuie sa fie indeplinita si cealalta conditie ca defunctul sa fie decedat de mai mult de 10 ani ?
In baza unui inscris sub semnatura privata pot invoca uzucapiunea de la 10 la 20 de ani ?
Ma pot numi detentor precar in situatia expusa mai sus ?