avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate Gabdia

Activitate Gabdia

observ intr-adevar modificari aduse lui 389/1972 dar niciuna pertinenta acestui faimos Art. 2 care isi schimba continutul pe nesimtite...
Decret lege 389/1972. Este cumva inlocuit de actele amintite de dumneavoastra? in adeverinta primita de la unul din angajatori acest decret este invocat pentru perioada 1991 - 1994
Am gasit acest text
Art. 2
Contributia pentru asigurarile sociale de stat nu se datoreaza asupra sumelor reprezentind: drepturile platite asiguratilor din fondurile asigurarilor sociale de stat; drepturile platite potrivit dispozitiilor legale in cazul desfacerii contractelor de munca; diurnele de deplasare, detasare si indemnizatiile de transferare; drepturile de autor sau de colaborator extern; retributiile pentru executarea de lucrari sau pentru prestarea de servicii pe baza de contracte civile ori pentru alte categorii de lucrari care nu au la baza contracte de munca reglementate, ca atare, prin legislatia muncii; premiile acordate de unitatile economice din beneficiile realizate.

De aceea sunt nedumerit

Multumesc ,
Observ insa ca Art. 2 din 389/1972 (aflat in vigoare la acea data) exclude aceste premii
Cea cu probleme in 2021 cealalta ieri. Din cauza acesteia am inceput sa imi pun intrebari
Multumesc pentru raspuns. Atunci, avand in vedere precedentele create in justitie prin interpretarea principiului contributivitatii pot da in judecata angajatorul pentru ne-plata acelor contributii ce duc la privarea mea de solicitarea recalcularii pensiei? Multumesc
Adeverinta obtinuta de la unul din angajatorii mei aferenta perioadei 1996-2000 mentioneaza prime ocazionale la care se face observatia ca nu s-a calculat si retinut contributia la asigurarile sociale invocand ca acestea erau prevederile de la acea data. Alta adeverinta obtinuta de la alt angajator aferenta perioadei 1991-1994 mentioneaza pentru acelasi tip de venit (prima) ca s-au platit de contributiile respective. Cine are dreptate?. Multumesc.
Buna ziua,

Pentru veniturile brute (prime) realizate in afara salariului de incadrare inregistrat in cartea de munca , in perioada 1996-2000 , este posibil ca aceastea sa fie incluse in calculul pensiei publice de stat? Angajatorul afirma ca nu a calculat si retinut constributia la asigurarile sociale. Era acesta obligat la acea vreme sa intreprinda aceste actiuni, va rog? Multumesc
Sub rezerva aparitiei acestei modificari as dori sa stiu daca aceasta prevedere nu este discriminatorie