avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate bernandote

Activitate bernandote

bineinteles!!!! sunt politisti nu vanzatori la aprozar!!!! nu intelegi absolut nimic despre ce inseamna politia,..apropos... ce legatura avea administratorul?!? ai vazut macar o stire despre politistii din alte state?ai vazut cum actioneaza?
Răspuns la discuția Politie - Proces verbal nesemnat
conform oug 22oo1 daca contravenientul refuza sa semneze procesul verbal de constatare a contraventiei,atunci agentul constatator va face mentiune despre aceasta in prezenta unui martor asistent.politistul a procedat corect! (vezi normele juridice in domeniul sanctiunilor contraventionale)
Răspuns la discuția Politie - Proces verbal nesemnat
da este foarte corect si perfect legal.dvs.a-ti fi semnat pentru primirea unei copii dupa proc.verbal,iar daca refuzati sa semnati conf.oug 22001 agentul constatator trebuie sa faca aceasta mentiune in proc.verbal in prezenta unui martor.deci martorul atesta doar ca a-ti refuzat sa semnati pt.primirea copiei proc.verbal.faptul ca nu a-ti semnat nu va ajuta cu nimic,ve-ti primi proc.verbal prin posta si vei semna postasului de primire.faptul ca nu ai semnat proc.verbal nu inseamna ca esti nevinovat.daca stii ca ai trecut pe trecere de pietoni iar politistul ti-a dat amenda degeaba are rost sa faci contestatie
,daca nu este asa pierzi timp si bani si oricum nu vei rezolva nimic.
Răspuns la discuția Citatie la Politie-ridicola
daca a-ti fost numit contravenient atunci cu siguranta nu a-ti primit o citatie ci o "invitatie".Citatia se trimite in cauze penale. sigur ca va poate amenda direct fara a va avertiza,acest lucru ramane la latitudinea politistului care in functie de gravitatea faptei sau modul dvs.de comportament analizeaza cuantumul sanctiunii.nu este obligat de nici o lege sa va avertizeze intai.apropo de activitatea politistilor-e bine ca acestia sa intervina prompt si sa aplice sanctiuni doar asa ne vom mai civiliza si noi si poate incet incet vom ajunge la nivelul celor din occident.cert e ca e bine daca politia isi face treaba si ne dorim cu totii asta,dar cand gresim noi...........nu prea ne pica bine.
nu puteti beneficia de un avocat din oficiu intrucat nu sunteti invinuit.femeia isi poate schimba declaratia de cate ori vrea ea .dvs.trebuie sa dovediti ca este vorba de acea suma de bani si nu de alta.puteti proba cu martori sau cu inscrisuri.atentie insa!martori care sa fi vazut cand i-ati imprumutat banii sau care sa fi auzit discutiile dintre voi referitoare la acesti bani.chiar si asa femeia poate sa spuna ca v-ati inteles verbal sa va dea banii inapoi peste 4 sau 5 ani.este mare lucru ca a recunoscut macar o parte din datorie,putea sa nu o faca si va spun eu ca e foarte greu sa probati dvs.ca aceasta are sa va dea o anumita suma de bani in conditiile in care nu a-ti facut nici un act. infractiunea se numeste abuz de incredere.daca dovediti ca e asa cum spuneti probabil se va incepe urmarirea penala dar nu garantez ca dosarul va fi inaintat la judecatorie daca nu vor fi probe suficiente si pertinente.simpla ei recunoastere tot nu e un mijloc de proba suficient.si eu pot sa spun ca am furat un cal cand de fapt la furat fratele meu,dar spun ca eu am facut_o pt ca vreau sa-l apar pe el.deci nu va bazati doar pe recunoasterea ei,nu este de ajuns pt.ca dosarul sa ajunga in instanta.
Răspuns la discuția Sunt acuzat de Furt califica!!!
nu trebui sa te mire faptul ca esti cercetat pt.furt calificat.aceasta e infractiunea savarsita.de ce se numeste "calificat"? pt. ca sunt implicate mai multe persoane,actiunea a avut loc noaptea,etc.nu stiu amanunte despre ce sa intamplat exact dar este foarte posibil sa fii complice datorita ajutorului pe care l-ai dat celor doi la savarsirea faptei.nu e bine.daca nu mai ai alte antecedente penale scapi cu o suspendare.in momentul de fata adevarul e singurul tau aliat.poti cere o expertiza psihiatrica dar sa stii ca chiar daca ai mai avut internari in spitale de psihiatrie asta nu inseamna ca nu ai avut discernamant asupra faptei.daca crezi ca devii nebun peste noapte ,te inseli si nu ai sa poti pacali pe anchetatori ori medici. ai grija cu cine te sfatuiesti si ce interese au cei care iti dau sfaturi. daca politistii vad ca esti sincer si nu-i tratezi la "diverse" sa stii ca te vor ajuta chiar fara ca tu sa-ti dai seama. sa stii ca nici un anchetator nu suporta sa fie mintit,iar daca isi da seama ca faci acest lucru, va incerca tot ce e omeneste posibil sa dovedeasca ca esti vinovat.bafta!
sigur ca va poate sanctiona contraventional,deoarece sunteti obligata sa va prezentati la solicitarea organelor de politie.vezi legea 61/1991.