avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1612 soluții astăzi
Forum Activitate utacrat

Activitate utacrat

Răspuns la discuția plata contabilei
Problema nu se pune strict ca si legatura intre usurinta sau greutatea producerii veniturilor si plata contabilului! Ideea este ca, asa cum sunt convinsa ca v-ati lovit si dvs de situatie, direct sau indirect, contabilul/economistul este privit ca o persoana care trebuie platita cat mai prost pentru ca nu face mare lucru, invarte doar niste hartii. Pe cand eu, platitorul, indiferent ce activitate am, consider ca oricat e prea mult pentru contabil. Este drept ca este, in mare parte, vina noastra. Multi dintre noi accepta niste salarii de nimic (desi munca e multa, legislatia in continua miscare) pe principiul:mai bine mai putin decat deloc. La salarii mici si tragerea de inima la munca este mica, fac vraiste tot in ideea "muncesc pentru cat ma plateste". Si rezultatul este: toti contabilii sunt o apa si un pamant. Nu am auzit un proprietar de firma sa se planga: "cati bani ma costa ... diverse!", dar am auzit exagerat de multi spunand: "cati bani ma costa salariul contabilei!". Functioneaza perfect zicala: Putin dai, putin primesti!
Răspuns la discuția Invatamantul mai este de stat?
Buna ziua!
Nu vreau sa va descurajez, dar este doar inceputul! Baiatul meu a trecut in clasa a 5-a, deci va pot impartasi din experienta mea. Sunt acele organizatii de parinti pe care le constituie fiecare scoala. Si noua ni s-au cerut bani pentru paza, pentru diverse, cu chitanta. Nu va da nimeni afara din scoala daca nu le platiti aceste "taxe" instituite de ei. Spre exemplu, eu nu am dat decat banii pentru paza scolii si nu s-a intamplat nimic. Sa va spun ca la un moment dat au inceput sa stranga bani sa suplimenteze salariile femeilor de serviciu, care nu faceau curatenie asa cum trebuia pentru ca aveau salarii mici!! Sa vedeti pana unde se poate ajunge.
Ii doresc juniorului succes la scoala si dvs nervi de otel! (pentru ca vor urma culegeri - cate2-3 la fiecare materie, diverse reviste care nu se vand in chioscuri, vizite la muzee din care copiii nu vor intelege nimic pentru ca nu sunt adecvate varstei lor, dar vor veni acasa cu tot felul de materiale cumparate de acolo, si multe alte chestii mai mult sau mai putin utile, dar OBLIGATORII)
Răspuns la discuția plata contabilei
Abordati destul de ciudat problema, dvs ca medic stomatolog! Un contabil bun, care stie si vrea sa puna totul in ordine are destul de munca la o firma. Daca punem problema: o extractie = 100 lei nu e pre mult? 370 lei ii castigati mult, mult mai usor decat un contabil.
Răspuns la discuția Contestatie ridicare auto
Va multumesc pentru raspuns. Am pozat zona, cu toate semnele de pe strada si tot ce am crezut eu ca ar mai fi util. Sper sa citeasca intrebarea mea si cineva care a trecut prin asa ceva si sa ma ajute sa gasesc un punct de plecare in demersurile mele.
Răspuns la discuția Contestatie ridicare auto
Multumesc pentru raspuns. Nu ar trebui sa aiba pozata masina in momentul ridicarii? Sau ei pot face ce vor, ti-o pot zgaria oricum, ti-o pot face praf iar tu esti cel ce trebuie sa probeze ca masina n-a fost zgariata? Nu vi se pare absurda abordarea in acest mod a problemei? Si mai e un aspect: nimeni nu a spus sau scris ceva legat de motivul ridicarii! Insist in a spune ca nu exista nici un semn de stationare intrerzisa, distanta de la intersectie este mai mare decat prevede legea, pe trootuar ramasese spatiu mai mare de un metru. N-ar fi trebuit sa-mi explice si mie ce se intampla? Sau noi suntem buni doar sa platim impozitele din care sa-si ridice salariile militienii si cei din primarii si sa luam ca atare hotararile lor?!
Buna ziua!
Am avut un sfarsit de saptamana "de vis" si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a ma "redresa". Sambata mi-am dus copilul la strandul din Crangasi (Dambovita, fost Ciurel) si dupa cateva ore de balaceala (pe la 11.30) am iesit sa plecam acasa. Stupefactie si lesin: masina nu mai era unde o parcasem! Intrucat in zona nu este nici un semn cum ca stationarea ar fi interzisa, cum nu "calcasem pe bec" nici in legatura cu distanta de la intersectii, primul meu gand a fost ca masina mi-a fost furata. Am tras aer adanc in piept si am incercat sa gandesc oarecum limpede: ce pot face? Telefon nu aveam (era in masina, doar mersesem la plaja, nu-l luasem dupa mine), bani nu aveam multi in buzunarul sortului (25 lei), nu stiam cum sa ajung la politie. Intre timp am mai vazut un disperat in aceeasi situatie. Am intrebat si noi pe cineva care locuia in zona si ne-a spus ca s-au ridicat masini. N-o mai lungesc, am fost unde era depozitata, am intalnit cei mai nesimtiti oameni de pe Terra (inclusiv politistul de la acel spatiu de depozitare a masinilor), am platit 677 lei, mi-am ridicat masina cu o zgarietura noua pe ea, iar acum nu stiu de unde sa incep, pentru ca nu pot sa-i las asa! Nu eram vinovata, nu am blocat intrari, hidranti, drumuri de acces (atunci as fi inteles s-o ridice), nu am incalcat nici-o lege si chiar daca as fi incalcat trebuia sa primesc amenda nu sa-mi fie ridicat un bun personal, asta e hotie. In plus pentru acelasi lucru nimeni nu poate fi sanctionat de 2 ori: amenda si ridicarea masinii. Nu vreau sa-i las asa, vreau sa-i dau in judecata si vreau un spoiler nou. Va multumesc anticipat pentru implicarea pe care o veti avea in acest subiect, trebuie sa facem ceva, sa nu-i lasam de capul lor. Din pacate cei mai multi aleg sa dea banii si sa nu mai incerce nimic, de accea si pe nesimtitii aceia nu-i intereseaza o contestatie sau doua!X-(X-(X-(X-(X-(X-(X-(


Va multumesc pentru raspunsuri!
Va doresc numai bine.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Vand un autoturism in Germania, unei persoane juridice inregistrata in Germania ca platitoare de TVA. Ce scriu in rubrica de TVA pe factura pe care o emit: scutit sau taxare inversa? sau altceva?
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția schimbare destinatie teren
Mutumesc!
Buna ziua!
M-am lovit de o problema si am nevoie de ajutor. Am cumparat un teren in jud.Giurgiu, pentru care Primaria a emis Certificat de urbanism cu mentiunea: intravilan construibil. La Cadastru insa pamantul figureaza ca extravilan. Am facut demersurile pentru a-l inregistra si la cadastru ca intravilan. Mi-a aparut insa o alta problema: trebuie sa fac schimbare de destinatie. Stie cineva ce acte mi-ar trebui, cam cati bani si cam cat timp dureaza? Va multumesc mult.