avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad Vlad

Activitate Vlad Vlad

Buna ziua
Vecinul meu , m-a lovit masina intentional cu o piatra, rupandul. Faptul care a reconoscut si iel in fata politiei, si s-a deschis un dosar penal pentru distrugere voluntara acuma 1 an.
Astazi m-a sunat o verisoara lui si m-a spus ca a obtinut un certificat de handicap mintal si atunci nu pot sa cer despagubirea. Este adevarat?
Precizez ca domnul are un serviciu si un salariu, nu detine proprietati imobiliare, si nici nu are un tutor legar (macar asa cred).
Multumesc mult de sfaturi
Răspuns la discuția Problema Agent imobiliar
Ciao, sunt si eu agent imobiliar. Daca nu ai semnat nimic cu agentul respectiv, legal nu ai nicio obligatie de plata. In schimb, moral, daca ai venit Prin agentie, Sau ai vorbit de Comision sa Ceva verbal atunci ar trebuie sa te intelegi cu agentie.
Salut, sunt agent.imobiliar, client a semnat contractul cu mine, a cumparat Prin mine apartamentul si acuma nu vrea sa mi plateasca comision... Cum pot sa rezolv? Numai Prin instanta?
Buna ziua, am divortat acuma cateva ani de. La situa mea, pe Calea amiabila la notar.
Am 1 copil minor care avem in custodie comuna si care traieste la casa mamei sale.
Daca nu exista Ceva specificat clar in act de divort, eu Ca tata, am cumva niste drepturi Prin legea care reglementeaza timpul petrecut cu copilul? De exemplu....am drept sa ma duc singur cu iel in vacanta? Sau cate zile pot sa vad copilul saptamanal? Multumesc tuturor de ajutor
Răspuns la discuția Vicii ascunse teren
Dar eu nu am studiul geo facut, am auzit numai de la un vecin Ca este terenul dificil ( ma rog iel a facut o casa cu 3 etaje...se poate la p+1 nu se pune problema de terenul)
Si legat de acordul vecinul, totul depinde de ce vrea noul proprietar sa construiesca si de cum se intelege cu vecinul...acesta nu pot sa stiu si nu depinde de mine.
Buna ziua, am o intrebare
Daca vand un teren intravilan , construibil, unde am si scos un certificat de urbanism unde scrie clar ca se poate face o casa pe iel, Dar de exemplu am un teren complicat, nisipos, unde trebuie o fundatie cu piloni, Sau voi avea un vecinul care nu da acordul pentru lipire la calcan, aceste poate sa fie considerate vicii ascunse?
Multunesc tuturor