Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vicii ascunse teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vicii ascunse teren

Buna ziua, am o intrebare
Daca vand un teren intravilan , construibil, unde am si scos un certificat de urbanism unde scrie clar ca se poate face o casa pe iel, Dar de exemplu am un teren complicat, nisipos, unde trebuie o fundatie cu piloni, Sau voi avea un vecinul care nu da acordul pentru lipire la calcan, aceste poate sa fie considerate vicii ascunse?
Multunesc tuturor
Vlad Vlad, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Dar eu nu am studiul geo facut, am auzit numai de la un vecin Ca este terenul dificil ( ma rog iel a facut o casa cu 3 etaje...se poate la p+1 nu se pune problema de terenul)
Si legat de acordul vecinul, totul depinde de ce vrea noul proprietar sa construiesca si de cum se intelege cu vecinul...acesta nu pot sa stiu si nu depinde de mine.
Vorbim de existenta unor vicii ascunse, atata timp cat terenul care face obiectul contractului de vanzare-cumparare nu poate fi folosit potrivit scopului pentru care a fost cumparat.

Vanzătorul garanteaza cumparatorul contra oricaror vicii ascunse care fac bunul vandut impropriu intrebuintarii la care este destinat sau care ii micsoreaza in asemenea masură intrebuintarea sau valoarea incat daca le-ar fi cunoscut, cumparătorul nu ar fi cumparat sau ar fi dat un pret mai mic.

Este ascuns acel viciu care la data predarii bunului, nu putea fi descoperit fara asistenta de specialitate de catre un
cumparator prudent si diligent.
Garantia este datorata dacă viciul sau cauza lui exista la data predarii bunului.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Dupa cum expuneti speta, nu e vb de vreo problema in ce va priveste. Omul daca vrea sa faca bloc, sa angajeze inginer care sa ii zica daca se poate construi. Au facut altii pe mare, d-apoi pe teren nisipos.

Vlad Vlad a scris:

Dar eu nu am studiul geo facut, am auzit numai de la un vecin Ca este terenul dificil ( ma rog iel a facut o casa cu 3 etaje...se poate la p+1 nu se pune problema de terenul)
Si legat de acordul vecinul, totul depinde de ce vrea noul proprietar sa construiesca si de cum se intelege cu vecinul...acesta nu pot sa stiu si nu depinde de mine.

Nu as fi prea sigura de asta.
Cititi si primul mesaj postat de user, din acesta reise altceva. Nu se punea problema constructiei unui bloc.
Or fi construit unii pe marte sau pe piloni dar cine suporta costurile?

Facand asa o ”medie” a celor doua mesaje si tragand o concluzie, am putea spune ca daca cumparatorul va construi o casa cu un singur etaj nu vor fi probleme, dar daca casa are doua etaje...

Pentru a fi angajata raspunderea pentru vicii ascunse nu are relevanta daca la data vanzarii terenului cunosteati sau nu existenta acestora.
Daca doriti cu adevarat sa nu aveti probleme cu ”viciile astea ascunse” , trebuie sa fiti cinstit cu cumparatorul.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat