avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate bianca maria

Activitate bianca maria

Buna ziua!
Tocmai mi s-a refuzat o factura de catre o primarie , deoarece nu am contract emis in anul 2012. eu am incheiat cu ei un contract de prestari servicii in anul 2011 dar nu am specificat durata de valabilitate a acestuia. este legal sa imi refuze factura?
multumesc anticipat!
cu respect, Bianca
daca asigur transportul salariatilor la locul de munca in jur de 20km de oras este deductibila integral aceasta cheltuiala sau doar in limita ?
va multumesc!
Buna ziua! Va rog frumos daca poate sa imi spuna si mie cineva in cazul in care se prelungeste ingrijirea copil la 3 ani , de ce venit beneficiaza mama?
tot cei 800lei , adica 600 lei mama plus 200 copil, sau
85 % din veniturile mamei, ramane valabil acest calcul ssau se aplica altceva!

Multumesc frumos!
O zi frumoasa!
Cu respect
Bianca
Buna ziua! Avem un angajat din 17.11.2009 incadrat pe determinata de 3 luni si ca atare in 18.02.2010 i-a expirat contract munca , la cererea directorului general am prelungit inca o luna acel contract -pana in 19.03.2010, dar la semantura salariat am semnat eu , deoarece persoana este din alt judet! Aceasta persoana a avut ceva neintelegeri cu directorul din departamentul lui, vanzari si s-a decis sa se razbune in sensul ca nu recunoaste acel act aditional si ca va actiona in instanta firma pentru inscrierea in fals impotriva semanturii aplicata de o alta persoana la rubrica salariat!
Va rog sa imi spuneti ce e de facut in aceasta situatie, deoarece eu mi-am respectat atributiile de serviciu si termenul legal de depunere a actului de prelungire , daca il trimite-am pe posta si pana sosea expira contractul..si am vrut sa fac un bine...iar acum....!:(