avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate Victoria.A.

Activitate Victoria.A.

Decizie de impunere anuala pentru CASS si CAS 631-anul 2017
Am primit de la Anaf aceasta decizie de impunere CASS -CAS, pt anul 2017, referitoare la niste venituri mici, realizate din inchirierea unui imobil.Si eu, si sotul, am primit la fel, avand de platit fiecare in jur de 1800 de lei, per luna fiind sume intre 140 si 240, chiria incasata fiind de 600 de lei, sau chiar 500, nu mai retin. Ce pot face? gasesc inexplicabil, aberant. Sotul plateste contributiile prin angajator, iar eu sunt persoana cu handicap- detin certificat de handicap. Cu multumiri.
Corect, vecinul poate avea dreptate, insa eu asa am cumparat, am toate actele, am cadastru, etc, nu am luat eu cu buna stiinta parte din terenul dansului, asa mi-a fost vandut, si banca si Ministerul Finantelor au considerat ca actele si cadastru sunt in regula.
va multumesc !
Vecinii reclama ca detin 8mp din curtea noastra
Vecinii ne-au contactat sustinand, ca dupa ce au efectuat masuratori cadastrale, ar reiesi ca noi am luat 8mp din proprietatea lor.Solicitarea lor fiind sa le platesc acesti 8mp.Noi am achizitionat acest imobil prin programul Prima Casa, si toate actele au primit ok-ul bancii si al Ministerului, nu ne-au spus nimic de la banca, ref. la ce reclama vecinii.Ei vor sa ne actioneze in judecata, ca sa le platim acesti bani, pe cei 8mp "sustrasi". In cadastru pe care il avem scrie asa: masurat 73mp ( din acte 67 mp) din care 50mp constructie locuinta.Imobilul este sub ipoteca, in continuare, creditul nu a fost achitat.Imobilul asa a fost achizitionat, nu am adus nici un fel de modificari, nu am mutat gardul, nu am spart pereti, nu am facut nici o modificare. Ce pot sa fac? Va multumesc !
Programul "prima casa",crestere rata
Am primit un sms informativ, prin care banca ma informa, ca incepand cu data de 14.09, rata lunara va creste cu aprox. 400 de lei. Din cauza raportului cu ROBOR. Ce pot face? am citit in niste comentarii, intr-un grup, ca pot solicita bancii sa imi modifice contractul de imprumut, din rata in raport cu ROBOR, in rata fixa - in acest fel rata va fi mai mare, dar va ramane stabila. Este adevarata aceasta informatie? precizez ca imprumutul este la BCR, nu stiu daca are vreo importanta banca, prin programul Prima Casa, din anul 2016. Va multumesc !
Va multumesc pentru suport. Daca, doamne fereste, acest ong si vecinul meu ar fi implicati in vreo activitate ilegala ( nu suspectez ca ar fi, nu am astfel de motive) eu, ca proprietar al imobilului as fi prin ceva responsabila?
Spatiu comodat, sediu pentru un ONG : un vecin mi-a solicitat sa il ajut, prin oferirea unui contract de comodat imobil, pentru un ong pe care il administreaza. Adaug, imobilul e casa la sol, nu apartament la bloc. In teorie, nu as avea nimic impotriva sa il ajut. Nu vor folosi spatiul respectiv, ca si sediu, sau pentru alte activitati. Este vreun risc pentru mine, daca semnez acel contract de comodat? Multumesc !
Urmatoarea situatie : am cumparat online, de pe un site al unui retailer cunoscut un produs, care nu corespundea cu prezentarea, de pe site, 100% bumbac, dar eticheta mentiona in realitate alta compozitie.Asta nu ar ceva asa de in neregula, insa produsul respectiv mi-a provocat o alergie destul de serioasa, cu manifestari respiratorii.Am si spalat produsul, cu cicluri multiple de clatire, si degeaba, banuiala mea fiind ca pigmentii folositi la material erau nesiguri pentru utilizare.Pe eticheta nicaieri nu era marcat ca ar avea vreun potential alergen.Am inregistrat mai multe plangeri la retailer, si inclusiv una de retur, dar si plangeri referitoare la reactia alergica.In continuare produsul e la vanzare.Doresc sa dau retailerul in judecata, cum sa procedez? cui sa ma adresez? produsul era facut in Pakistan.Si il vindeau ca si marca proprie a retailerului.