avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate Lara34

Activitate Lara34

Adica vreți sa spuneți ca 7 mc de apa calda si 11 mc de apa rece consumat (+55 lei +6 + 8 lei) alte cheltuieli,astea sunt strict cele scrise pe lista de întreținere.Este normal o suma de plata totala la întreținere 400 lei?la căldură este 0.Mie mi se pare pre mult de plata

latka a scris:

13 lei o fi si cu apa data la canal, deci nu e nimic putred.

Da 7 mc apa calda și 11 mc apa rece.Am vorbit cu administratorul și mi a spus ca s a scumpit mc ul și ca e 13 lei 1 mc de apa rece și 21 un mc de apa calda.Suntem cu apa nova.M am uitat la ei pe site și scrie ca este 6.71 lei mc de apa potabila.Sa înțeleg ca este ceva putred cu preturile la întreținere?ce pot face ?la ce autoritate pot face sesizare ?mulțumesc
Cine ma poate ajuta va rog cu calculul consumului de apa după apometre? La 3 persoana fără căldură la 2 camere acum pe luna iunie mi a venit de plata 400 lei.Mi se pare prea mult și ca ceva nu este în regula.Las aici comparație la consum luna mai și luna iunie după apometre. Luna Mai: bucătărie apa calda:00294 apa rece:00244 Baie apa calda :00566 apa rece 00859. Luna iunie: bucătărie apa calda:00295 apa rece 00246. Baie: apa calda 00572 apa rece 00870. Pentru acest consum mi se pare mult 400 fără căldură.Ma poate lămuri cineva va rog mult ? În lunile de iarna mi a venit 700 lei...
Pai în postarea cealaltă ati afirmat ca banca va desfiinta poprirea imediat ce banca o primește.Eu înțeleg ca au și ei alte treburi dar ma gândesc ca exista și un termen legal.Adica este vb de salariul meu.Eu am nevoie de acei bani.Banca poate sa și termine treaba și după 1 saptamana eu ce fac pana atunci?de aceea am întrebat aici cât durează de obicei din punct de vedere legal o desființare a popririi pe cont...
Am poprire si la angajator și la banca.Angajatorul a virat suma poprita către executor.Asadar am rugat executorul sa retragă poprirea de la banca pentru a nu mi se opri aceeași suma de 2 ori.Si executorul a trimis spre banca un document în care cere desființarea popririi pe cont deoarece angajatorul a efectuat poprirea deja.Banca a primit notificarea de la executor dar mi s a spus ca durează și ca maine sau luni mi se va desființa poprirea de pe cont.Intrebarea mea este de ce durează asa mult dacă banca deja a primit notificarea de la executor ?Mulțumesc
Are cineva idee cât durează o desființare a popririi?dacă executorul a trimis sa zicem azi desființarea popririi către banca cât durează întregul proces?ore sau zile?va mulțumesc
Si aveți idee cât durează?adică din mome tul în care executorul a trimis adresa de eliberare la banca în cât timp îmi pot ridica suma de bani de la banca?mulțumesc

gi-jane2 a scris:

Banca nu are calitatea sa cerceteze , cereri executorului sa facă adresa la banca pt liberarea restului de salariu.

Si dacă angajatorul refuza sa mi elibereze o adeverinta care sa ateste acest lucru ?

Cornel Vasile a scris:

Trebuie dovada platii/viramentului în contul executorului judecatoresc.

Am o poprire pe contul de salariu și la angajator.Angajatorul a virat suma poprita către executorul judecatoresc.Iar după aceea mi a virat restul sumei în contul bancar poprit.Cum îmi pot recupera restul de salariu fără ca banca sa îmi oprească și ea o parte din suma ca poprire?este suficient fluturașul de salariu sau trebuie dovada platii/viramentului în contul executorului judecatoresc ?
Am un credit de nevoi personale la cetelem.Am plătit ratele pana acum dar cu niște pauze de 4-5 luni de zile pt ca am avut probleme cu banii.Si m am trezit cu propire de la executorul judecatoresc.Cetelem s a retras din RO,dar în propire nu este menționat vrun recuperator.Doar executorul judecatoresc.Banii propiti se vor duce in contul executorului.Este normal?iar creditul de nevoie persoanele luat la cetelem este o refinantare de fapt.Pe care am avut o la ing.Adica o suma am primit o eu o suma au plătit cetelem la ing pt a mi achita creditul.Doar ca în contractul cetelem este menționat ca eu am achitat la ing cu banii primiți de la cetelem,când de fapt cetelemul a achitat.Daca fac contestație am sansa la câștig?Multumesc