avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaAndr

Activitate ElenaAndr

Cel care a intrat in tine. Daca deja erai pe banda si nu te-ai bagat in fata lui fara sa te uiti.
Buna ziua,

Aveti idee cat timp poti sa nu ai declarata activitate la sediu social?
Trebuie depusa o declaratie periodic?
Am citit ca la inregistrarea sediului social trebuie depusa:
"Declarația-tip pe propria răspundere (Model 1) semnată de asociaţi sau de administratori din care să rezulte, după caz, că persoana juridică nu desfăşoară
-la sediul social,
-la sediile secundare
-sau în afara acestora, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani "
Eu nu am declarata activitate la sediu social si nici nu am activitati autorizate la sediu, doar la terti si in afara sediilor.
In certificatul constatator este precizat:
"Tip sediu: principal
Nu se desfăşoară activităţile prevăzute în actul constitutiv sau modificator"
Au trecut mai mult de 3 ani de cand am infiintat firma, depus declaratii la ONRC.
Mai trebuia facut ceva, depusa o noua declaratie dupa 3 ani?

Multumesc.
Buna dimineata,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Multumesc mult.
Am sediul social intr-un apartament pe care proprietarul vrea sa-l inchirieze.
Am contract de comodat cu proprietarul apartamentului (o ruda) care doreste acum sa inchirieze apartamentul unei alte persoane fizice. Contractul de inchiriere va fi intregistrat la ANAF.
Influenteaza in vre-un fel existenta contractului de comodat/sediului social la aceeasi adresa inregistrarea contractului de inchiriere la ANAF ?
Pot pastra sediul social pe aceeasi adresa (nu este desfasura activitate la sediul social)?
Mai trebuie declarat ceva, modificat contractul de comodat?

Multumesc.
Elena
Buna ziua,

Am o microintreprindere, neplatitoare de TVA, care presteaza servicii de publicitate(Adsense) catre o firma impozabila din Irlanda (Google).
A fost obtinut cod de TVA intracomunitar in prealabil inceperii activitatii.
Am cateva nedumeriri privitor la modul de facturare, mai precis - data la care trebuie emisa factura si implicit cursul valutar inscris pe aceasta.

Serviciile prestate intr-o anumita luna sunt platite in jurul datei de 21 luna urmatoare, este emis un document de plata (Payment Receipt) de catre Google si este initiat transferul bancar (banii ajung in conturi cateva zile mai tarziu).
La inceputul lunii urmatoare sunt finalizate castigurile, dar pana la data platii(21) pot aparea diverse corecturi (in plus sau in minus, se intampla destul de rar dar se intampla).
Din cate am inteles o factura trebuie emisa maxim 15 zile de la data prestarii serviciului.
Este corect sa emit factura in euro in ziua precedenta sau ziua emiterii documentului de plata(la mai mult de 15 zile de la incheirea lunii precedente) sau chiar la 15 zile dupa primirea documentului de plata?
Care este considerata data tranzactiei efective/prestarii?
Factura este emisa in euro la cursul zile.
Pot fi tras la raspundere pentru diferentele care pot aparea din cauza diferentelor de curs?
Deasemenea cand raportez tranzactia in VIES (390), pana pe 25 luna urmatoare emiterii facturii?
Taxare este inversa, Google plateste TVA si nu il intereseaza facturile emise de mine.

Multumesc