avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Smeraldo

Activitate Smeraldo

Bună ziua as mai avea o intrebare Care ar putea fi metodele sau mislocele legale ! prin care putem ataca testamentul ! Dacă medical nu avem nimic având în vedere ca au fost sustrase de către pers : ! care are tot interesul de a ascunde !!!! Actele care ar putea dovedi starea de sanatatede a matusi mamei mele in perioada respectiva ! cand a fost facut testamentul !!! La medicul de familie nu mai exista asemenea doc !
Bună ziua și va mulțumesc pt răspuns!!!

Dvs sunteți nepoata de la alta nepoata (ruda de gradul 4) și nu faceți parte din categoria moștenitorilor rezervatari, astfel încât sa aveți dreptul legal sa solicitați reductiunea testamentului (adica sa îl "atacati")

Bună seara as avea o întrebare mama mea a avut o mătușa care din păcate a murit recent . Însă mătușa mamei mele a făcut un testament la notar acu 30 de ani în favoarea unei persoane străine ! Care nu este ruda cu noi ! Exista posibilitatea de a ataca testamentul ? Având în vedere ca persoana respectiva nu sa ocupat de mătușa deloc ! Și care sunt căile prin care se poate ataca testamentul ? Va mulțumesc
Bună seara o întrebare persoanele cu certificat medical de pshiopatie schioda boala mentala , de gradul 3 schizofrenie , pot fi declarate fără discernământ conform actului medical ? Va mulțumesc
Bună ziua am avut o mătușa care a murit și nu a avut copi. Singurele rude sunt nepoți de frate și copii lor , 1 mama mea este nepoata de frate al mătușii !!! cum dansa mătușa a facut testamentul pe o persoana care nu este ruda , vrem sa il contestam, mama este bolnavă psihic !!! și unchiul a renunțat la dreptul de mostenitor. Conform legi mama ar fi singura moștenitoare legala , inaintea copilului. Cum mama nu poate fi prezenta la desbaterea succesorală mia făcut o procura cum că sa o reprezint eu fiul , pentru a simplifica procedura ? exista posibilitatea ca să pot semna eu în locul mamei la notar ?

irina.pricop a scris:

Despre a cui mostenire vorbiti? ca nu se intelege; nimeni nu poate renunta la o mostenire in favoarea cuiva sau in defavoarea cuiva; renuntarea este pura si simpla, renuntatorul se considera ca nu exista, partea lui revenind celorlalti mostenitori, in ordine. Dar, inca o data, nu se intelege despre a cui mostenire vorbiti? Ca nu e nici un decedat in chestiune ...

Ar putea face si donatie de drept de mostenitor in favoarea mea suntem 2 frati !!! si cum mama este bolnavă am hotarat de bun acord eu si mama și fratele ca mama sa îmi doneze drptul de mostenitor este possibil?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Mama dvs. poate sa renunte la mostenire neconditionat.
Se va considera ca este straina de mostenire si se va imparti totul in cote legale intre ceilalti mostenitori, ca si cum mama dvs. nu ar fi existat.
Daca ea este unica mostenitoare (nu mai are si alti frati/surori) atunci veti urca in grad dvs. si veti avea vocatie succesorala.

bună ziua as dori sa știu dacă mama mea poate sa renunte in favoarea mea la dreptul de mostenitor ? va mulțumesc
Scuzați la care persoană din testament va referiți cel din testamentului autentic sau celui din testamentului olograf care va fi atacat ! , va mulțumesc
Pai eu sunt unul dintre rude , Rudele defuctei nu sunt trecuți în nici un testament . Ținând cont ca defucta nu avea copi și soțul decedat , la care persoana trecut în testament va referiți la cel autentic făcut la notar , sau le revine rudelor , celor care vor contesta testamentul olograf , bunurile au fost împărțite în 2 , o parte în testamentului autentic la notar și cealaltă parte în testamentul olograf la avocat . Va mulțumesc

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Dvs aveti dreptul la o cota din mostenire, fiind mostenitor rezervatar, adica veti obtine o parte din bunuri.
Restul bunurilor vor reveni persoanei trecute in testament.

Situația este în felul următor eu sunt unul dintre moștenitori legali nu sunt trecut în testament , Moștenitori testamentari sun 2 persoane care nu au nici un grad de rudenie dacă eu ca mostenitor legal contest doar testamentul olograf , cui i revine bunurile lăsate în testamentul olograf ? Celui cu testamentul autentic , sau celui care o contesta , va mulțumesc