Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara as avea o întrebare mama mea a avut o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara as avea o întrebare mama mea a avut o mătușa care ...

Bună seara as avea o întrebare mama mea a avut o mătușa care din păcate a murit recent . Însă mătușa mamei mele a făcut un testament la notar acu 30 de ani în favoarea unei persoane străine ! Care nu este ruda cu noi ! Exista posibilitatea de a ataca testamentul ? Având în vedere ca persoana respectiva nu sa ocupat de mătușa deloc ! Și care sunt căile prin care se poate ataca testamentul ? Va mulțumesc
Dvs sunteți nepoata de la alta nepoata (ruda de gradul 4) și nu faceți parte din categoria moștenitorilor rezervatari, astfel încât sa aveți dreptul legal sa solicitați reductiunea testamentului (adica sa îl "atacati")
raluk0207, utilizator
Bună ziua și va mulțumesc pt răspuns!!!

Dvs sunteți nepoata de la alta nepoata (ruda de gradul 4) și nu faceți parte din categoria moștenitorilor rezervatari, astfel încât sa aveți dreptul legal sa solicitați reductiunea testamentului (adica sa îl "atacati")

Smeraldo, utilizator