avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate ancaoana.mocioi

Activitate ancaoana.mocioi

Din ceea ce am citit observ ca situatia face referire la sistemul public, oare sa aplica si la sistemul privat?
Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Un angajat avea concediu de odihna si bilete de vacanta luate numai ca angajatul a fost chemat la munca si prin urmare ar trebui sa il despagubim/ii returnam banii angajatului pentru vacanta.
Cum ar trebui sa procedam aici, putem trece prin payroll restituirea sumei astfel incat sa nu avem taxe suplimentare, gen avantaj in natura?
Multumesc !
Buna ziua,
Imi puteti spune daca in cazul acordarii unor premii altor categorii de persoane decat angajatii (de ex colaboatori) valoarea premiului primit trebuie declarat in D112?
Multumesc !
Buna ziua ,

1.In situatia in care angajatorul organizeaza un concurs cu premii atat pentru salariati cat si pentru colaboratori , acesta derulandu-se in perioada nov-dec 2021, anuntarea castigatorilor fiind in luna Ian 2022, iar acordarea premiilor fiind in februarie 2022.
Intrebarea este urmatoarea:in ce luna trebuie inregistrata valoarea premiilor in statul de plata (in luna februarie)sau se pot inregistra/declara si intr-o alta luna "deschisa" incat sa nu mai refac luna februarie?
2.In cazul colaboratorilor se declara in 112 sumele primite sub forma de premiu?
Multumesc !
Multumesc!
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu legea care face trimitere catre formalitatile ce trebuie facute incat sa se poata obtine avizul in vederea costruirii unui balcon la parterul unui bloc.

Multumesc !
Buna ziua,

Ma intereseazasa să stiu unde (in ce lege sau OUG ) pot sa aflu mai multe detalii cu privire la procedura ce vizeaza angajatii reintegrati si toata procedura ce trebuie urmata in aceasta situatie?

Multumesc,