avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate Dutaedi

Activitate Dutaedi

Va rog sa ma ajutați și pe mine cu o problema!.In mare,vreau sa vând casa unde locuiau bunicii mei.Problema este următoarea:casa este construită in 1974,este o casa aflată in indiviziune și este regim P+2 ,împărțită astfel ;P+1 eu,et 2 vecinul(asociat cum se spunea atunci).Problema esta ca “împărțeala” este făcută conform actelor de atunci,iar acum ca sa vând trebuiesc refăcute și ma lovesc de un doc. așa numit “anexa 2”.Problema este ca nu știu la ce instituție sa apelez.Casa a fost construită prin “Statut al Asociației de cooperare pentru construirea de locuințe proprietate personala” Și acest “statut” are o ștampila pe care scrie “Notariatul de Stat Județean Prahova”
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult, Dna Av ca v-ați făcut timp sa ma lămuriti.Acum am înțeles.Zi buna va doresc!
Multumesc de răspuns!Insa tot imi este neclar.Din ce văd eu,2 avocați cu doua păreri diferite.Ideea e ca dacă pe acte sunt cote la teren 1/2 cu 1/2….iar casa este 2/3 eu,1/3 ea,cum se procedează cu terenul când se face indiviziunea.?Ei ii revin tot cota 1/2 ca și mie sau se poate modifica?
Buna ziua!Am și eu o nelămurire in legătura cu o casa aflată in indiviziune.Recent,din păcate,mama mea a decedat și casa unde locuia mi-a rămas moștenire.Casa se afla in indiviziune in felul următor P+1 eu,iar et 2 altui proprietar.In acte,fiind vechi, din 1970 convenita era ca terenul aflat sub imobil 610mp sa fie împărțit astfel 310 eu,300 vecina.Acum dorința mea,este da fac Cadastru si intabulare ca sa pot vinde și vrem sa lotizam terenul lot 1 comun(poarta de acces și utilități)2 și 3 fiecărui proprietar.Exista vre-o lege in care eu,având 2/3 din casa(suprafața majoritara) ,sa obțin mai mult teren?(ex 400mp eu,210mp vecina)?
Asta am înțeles;fiecare cu lotul lui plus încă un lot se va face pentru cale acces.Insa indiferent dacă am lotul meu exclusiv,celălalt proprietar ar avea drept sa “intre când vrea pe partea mea” ca cică de jur împrejurul construcției ,indiferent de loturi,ar fi 1,9 m care avem acces comun.
Buna ziua!Am și eu o nelămurire.Recent după decesul mamei am intrat in posesia unei case care este la comun cu matusa mea(sora mamei) care este formată din P+2.Problema este ca noi(eu+matusa)avem parterul și etajul 1,iar la etajul 2 avem o alta famile coproprietar.Toate etajele au intrări separate.Recent am întocmit documentele pentru cadastru și carte funciară iar acum
Urmează sa facem lotizarea terenului între noi și ceilalți proprietari.Ideea este ca imobilul(stil bloc) va trece in lot comun dar respectând anumite cote.Dar celălalt proprietar susține ca exista o lege care ii permite ca 1,9m in jurul casei sa fie acces comun..Exista asa ceva?
Multumesc frumos pentru răspuns.
Singura mea teama este ca soția mea este in 8 luni gravida,iar el este o fire recalcitrantă si rea iar noi nu am vorbit niciodata(el nefiind prezent in viața părinților).De primit își va primi partea conform legii,asta e clar.Problema este ca nu e ok ca el sa vina și sa îmi strice liniștea și nu m-i se pare normal ca el sa poată intra peste mine când vrea.Cel puțin pana la un eventual proces și o decizie.
Am investit pentru ca a trebuit sa îmi fac condiții pentru un trai decent și a oferii familiei tot ce e necesar.Am fost conștient și de riscuri.Aici cu partajul,probabil ca o instanța se poate pronunța mai concret!Nu îmi doresc sa iau eu tot,însă împreuna nu putem locui.Ideea era dacă exista vre-o lege in care sa am un pic de ajutor pentru familie și copii sa le pot asigura liniștea.Eu dovedesc ca locuiesc la adresa respectiva,însă el nu.și el teoretic ar trebuii sa facă dovada ca este un fiu care provine din alta căsătorie și ca are drept.El poarta alt nume,alta adresa,etc.Ca așa,poate venii oricine in fața porții și sa susțină ca e vre-un fiu/fiica rătăcit/ă și sa intre peste mine in casa.
Asta,sunt conștient ca legal are drept,însă eu locuiesc ,cu domiciliu in buletin,aici de 20de ani,am familie,copii,etc.Am investit,îngrijit și întreținut gospodăria.Totusi,vroiam sa știu,dacă pana la rezolvarea partajului, in care cel mai probabil el va fi despăgubit de către mine,exista vre-o posibilitate ca el sa “nu își bage nasul in toată munca mea”.Totusi,el nu a contribuit cu nimic toată viața și a apărut acum din senin.Multumesc