avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Activitate Astancai Pusa

Activitate Astancai Pusa

De fapt a fost data în judecata Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, care ani la rand nu i-a acordat mamei mele grad de handicap grav cu asistent personal.Eu am dat în judecata Comisia de evaluare și răspunsul de la Curtea de apel ,este următorul::obliga pârâtul sa emită reclamantul certificat grav cu asistent personal ,definitiva. Pronunțată prin punerea la dispoziția părților prin intermediul grefei instantei astăzi 21.09.2023.Mentionez ca am primit certificatul de handicap grav cu asistent personal permanent dar primaria refuza sa-mi dea banii retroactiv de când a rămas sentința definitiva, m-ai precis din 21.09.2023 ...motivul fiind ca banii o sa-i primească după ce a depus dosarul cu data de când l-am depus la ei .Nu știu ce sa mai cred!
Da este definitiva
Mulțumesc pt.raspuns ..am cerut instantei sa -i dea mamei și asistent social și am optat pt.indemnizatie, dar Primaria nu este de acord sa-i dea mamei banii din urma m-ai precis din data când a rămas definitiva pronunțarea
Buna ziua !
Mama mea are grad de handicap grav iar în urma sentinței Curtea de apel a primit cu asistent personal ,după mulți ani .Instanta a rămas în pronuntare în data de 21 septembrie 2023 dar Primaria nu este de acord sa-i dea din urma banii .,retroactiv. Ce pot sa fac în acest caz?va rog respectuos sa-mi dați un răspuns...mulțumesc mult
Bună seara .Am un teren agricol 5 hectare moștenit de la bunicii dar nu sa făcut succesiune.,dar suntem 6 persoane la succesiune.Cum pot sa vând partea ce-mi aparține,dacă nu s-a împărțit ?va rog sa ma ajutați cu un răspuns.
Bună ziua. Am o întrebare va rog sa -mi raspunde-ti...dacă în urma succesiunii sa constatat ca imobilul nu are intabulare și nici terenurile agricole ce pot face ? EXECUTORUL ma anunțat ca poate doar sa pună proprire pe ,pensie ...este vb.de mătușa mea care are o pensie de urmaș dar dorește sa pună mana pe tot...Pot sa fac eu intabularea pt.a se scoate la vânzare imobilul și cele aferente care constituie succesiunea.Mentionez ca succesiunea provine din partea defunctei altei mătuși. VA MULȚUMESC ANTICIPAT
Mulțumesc mult
Bună seara ! In actele depuse la dosar scrie clar ca mama are nevoie de insotitor atât de la psiholog cât și de la psihiatrie..eu nu am înțeles cum au putut da un răspuns negativ atâta timp cât nu sa făcut măcar o expertiza ..oricum nu trebuie sa uit ca traim în tara lui Vodă Papura ..va mulțumesc pt.raspunsul prompt de fiecare data ...seara binecuvântată va doresc!
La Tribunal am depus cererea dar încă nu am primit răspunsul acasă...dar telefonic mi sa comunicat ca a fost respins și am dreptul la apel din momentul în care primesc răspunsul prin posta. O sa fac apel deoarece mama cu Alzaimer depinde în totalitate de mine ,este la pampers situația este f.grea pe zi ce trece..va mulțumesc pt.raspuns ,.o seara frumoasa va doresc
Mulțumesc mult pt.raspuns