avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1914 soluții astăzi
Forum Activitate AMIM

Activitate AMIM

Buna ziua,sotul meu are o firma de constructi unde eu eram angajata,insa in luna mai i-am cerut contabilului sa ma scoata de la angajare.Stiind ca nu mai sunt angajata am platit la ANAF, doar firma.Acum am fost instiintata sa platesc 18000 lei ca eu eram angajata si contabilul nu m-a scos asa cum i-am cerut.Ce pot face in acest caz?Pot plati esalonat suma?
Buna ziua,soacra mea are un apartament pe care vrea sa il lase sotului meu cu conditia sa aiba grija de ea,insa mai are un fiu care nu este de acord insa nu locuieste in tara.
Cum putem rezolva fara ca actele sa nu poata fi atacate in vreun fel?
Buna ziua,eu si sotul meu avem un card de credit pt cumparaturi la Cetelem de 2 ani ,pe care am luat o centrala pe gaz .Am achitat centrala conform graficului,insa am mai cumparat pe el diverse si punand mai multi bani pe luna decat rata propusa insa diferenta de bani pe care am pus-o fata de cea impusa nu ni s-a luat in calcul si din 7000 de lei valoarea creditului mie imi apare tot 2235 lei in conditiile in care nu am mai cumparat nimic si bani am tot pus iar doamna din centrala zice ca nu exista sediu ca sa pot merge.Este posibil sa nu existe un sediu?Ce pot face?
Cealalta masina este tot pe numele lui ,tot impreuna am luat-o insa nu eram casatoriti civil si religios atunci. Va multumesc mult pt raspuns.
Buna ziua,sunt cu sotul meu de 19 ani,de 4 ani suntem cununati civil si religios.dupa nunta , am cumparat o masina in rate ,dand si avans cu bani castigati. masina este pe numele sotului , el fiind sofer de mai mult timp ca sa platim mai putin asigurarea. intrebarea este: in caz de despartire (divort) masina si ce am achizitionat impreuna raman lui? menționez ca avem si 2 copii. in afara de acea masina mai avem una cumparata tot impreuna insa nu eram cununati.

- formatare text -
Buna ziua,

Sunt cu sotul meu de 17 ani de 3 ani suntem cununati si avem 2 copii. Locuiesc cu socrii mei. in ziua cand am venit in acea casa nu aveau baie, acopeisul era din carton,casa fara geamuri aproape jumatate, un hol gol netencuit, fara pavaj in curte doar namol.

Cu sotul meu am pus tabla, am facut baia, am terminat casa cu geamuri si fatada, am turnat pavaj peste tot in curte, am bagat gaze plus alte lucruri care le-am facut.acum socrii mei cam vor sa ne dea afara din curte. Ce pot face dupa atatia ani si atatia bani investiti.mentionez ca casa este pe numele socrului meu si mai are alte 2 fete casatorite?

- Vă rog să nu mai scrieți doar cu majuscule, este greu de citit. Mulțumesc -