avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate jzkm

Activitate jzkm

In zona in care voi locui (zona de case cu PUZ regim de inaltime maxim P+1 sau P+M. Momentan, niste oameni cu ceva terenuri aflati in mijlocul zonei de case, au dat in judecata primăria pentru ca nu au primit acordul vecinilor de a construi blocuri mai mici (P+2 si P+2+M).

1. Care ar fi sansa de a castiga in instanta, avand in vedere ca in zona majoritatea caselor au parter, si mai putine etaj sau mansarda?
2. In cazul in care se schimba PUZ-ul, ce este de facut? Toti vecinii si localnicii din zona de case sunt nemultumiti. Data primaria in judecata (cum a facut si specimenul mizer)?
Daca pe PFA cod CAEN 6201 depasesc pragul de 300.000 lei facturati si devin platitor de TVA, eu cand voi factura imi va scadea venitil net?

Avand un contract de prestari servicii, am aproximativ o suma fixa pe care o facturez. Daca sa zicem ca facturez 6000 euro/luna, deci depasesc pragul pe an, imi va scadea venitul NET? Am inteles ca exista si ceva deductibilitate dar nu inteleg.

Clientul este roman. (SRL)
Buna seara. Am un PFA si as vrea sa stiu legat de registrul de incasari si plati, la fiecare plata trebuie trecuta suma bruta, nu?

Totodata, daca am lunar 1-2 facturi, data incasarii se trece cea de pe factura sau cand au intrat banii in cont?
Pot infiinta un II in paralel cu un PFA avand același cod CAEN?
Buna ziua. Momentan sunt angajat cu CIM la o firma si mi-am deschis PFA. Avand in vedere faptul ca munca mea zilnica se rezuma undeva la 4 ore, celelalte se pierd in timpul procesului de munca, voiam sa stiu daca pot sa imi mai iau un proiect in paralel pe PFA tot la 8 ore.

De taxe nu se pune problema, voiam sa stiu daca pot lucra in paralel in timpul acela cat stau degeaba si astept dupa procese si la altceva si mai apoi sa imi continui munca dupa amiaza.

Ce mai voiam sa stiu este daca eu primesc salariul la norma de 8h/zi, mai pot factura pe luna inca 8h/zi (~ 160h) avand in vedere ca pe CIM am tot atatea?

Intreb pentru a stii sa evit anumite probleme (pe care nu le stiu dar incerc sa le previn) pe care le-as putea avea cu legea.