Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Daca pe PFA cod CAEN 6201 depasesc pragul de 300.000 ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Daca pe PFA cod CAEN 6201 depasesc pragul de 300.000 lei facturati ...

Daca pe PFA cod CAEN 6201 depasesc pragul de 300.000 lei facturati si devin platitor de TVA, eu cand voi factura imi va scadea venitil net?

Avand un contract de prestari servicii, am aproximativ o suma fixa pe care o facturez. Daca sa zicem ca facturez 6000 euro/luna, deci depasesc pragul pe an, imi va scadea venitul NET? Am inteles ca exista si ceva deductibilitate dar nu inteleg.

Clientul este roman. (SRL)
da va scadea venitul net cu 19% .
Dar va trebui sa vedeti ca daca clientul este platiror de TVA dvs veti factura 6000 euro + TVA 19% iar clientul isi va putea deduce ( recupera acei 19% platiti in plus catre dvs. ) .
In acest caz venitul net va fi acelasi. (6000 euro)