Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Buna seara. Am un PFA si as vrea sa stiu legat de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Buna seara. Am un PFA si as vrea sa stiu legat de registrul de ...

Buna seara. Am un PFA si as vrea sa stiu legat de registrul de incasari si plati, la fiecare plata trebuie trecuta suma bruta, nu?

Totodata, daca am lunar 1-2 facturi, data incasarii se trece cea de pe factura sau cand au intrat banii in cont?
In registrul de incasari si plati, documentele se trec in ordinea emiterii lor. Se trece suma bruta. Nu aveti rubrica pentru suma neta sau tva (banuiesc ca nu sunteti platitor de tva).
se trece data cand s-au facut platile respectiv incasarile