avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian36

Activitate Adrian36

Nimeni nu poate intra in imobil daca nu le dati voie...nici evaluatorul cu politia.....drepturile dvs sunt multe
Sunt executor bancar, deci urmariti-ma...dpdev al procedurii civile, banca , ca si creditoare a solicitat executarea catre executorul bancar/judecatoresc...se va solicita incuviintarea executarii silite...este obligatorie....nu are importanta scadenta creditului daca nu s-au platit ratele la timp....dupa obtinerea incuviintarii executarii silite , obligatoriu, se va prezenta la dvs.executorul care va redacta Procesul Verbal de situatie imobiliara, care va descrie imobilul, vi se va prezenta Titlu executoriu(contractul de credit ) , suma de plata...apoi se va face evaluarea imobiliara -raportul de evaluare, care ca si Procesul Verbal de situatie imobiliara, vor trebui sa va fie comunicate-puteti fac e contestatie la evaluare daca nu va convine pretul.....in termen de 5 zile de la stabilirea pretului se va fixa un temen de licitatie de cel putin 30 zile dar nu mai mult de 60 de zile...sub sanctiunea nulitatii trebuie sa vi se comunice o SOMATIE DE PLATA, in care vi se pune in vedere sa achitati suma in 15 zile, conform procedurii civile...abia dupa expirarea celor 15 zile trebuie sa se fixeze termenul de licitatie de cel putin 30 de zile( ar fi cam 45 de zile minimum de la primirea somatiei de plata )....publicatia de vanzare o veti primi prin comunicare....daca nu se va vinde la primul termen, la cel de al2lea termen se va scadea pretul cu 25%...la al 3 lea termen se va putea vinde la cel mai mare pret oferit.....puteti participa si dvs la licitatie...in tot timpul executarii puteti depune ori creanta ori pretul de licitatie al apartamentului.....aveti acest drept.....dar va SFATUIESC sa pastrati o legatura cu banca creditoare si sa va angjati un AVOCAT BUN....succes....
Răspuns la discuția restanta banca
Bancile ptractica aceasta modalitate....isi vand creantele indoielnice, cele despre stiu ca nu le pot recupera integral si intr-un timp optim, asa ca le " vand " catre firmele de recuperare...in functie de creanta, firma de recuperare apeleaza la diferite metode..."neortodoxe"....legal, puteti fi executatat numai dupa ce se obtine o incuviintare a aexecutarii silite solicitata de un executor judecatoresc, ceea ce pare putin probabil intrucat EOS ar trebui sa avanseze niste cheltuieli pe care nu si le permite...asa, ca, stati linistita ...nu au ce sa va ia , mai mult de 1/3 din salariu....
exista vreo conventie UE/internationala care sa reglementeze raporturile de munca dintre angajatul de pe un vas ( feriboat ) si compania care l-a angajat? Un contract de munca pe 4 luni, pe un feriboat, ca steward, mi se reziliaza contractul de munca inainte de termen, din motive subiective si netemeinice.Ce drepturi am?Cui ma adresez?Ce reglementari internatioanale exista in materie?
daca nu ati semnat ca si avalist pe BO nu veti avea nicio neplacere din partea creditorului.Oricum, ca sa contracteze credite firma unde erati asociat , asociatul celalalt trebuia sa prezinte o hotarare a adunarii generale a asociatilor(daca este prevazut in actul constitutiv al societatii) care sa ii permita sa contracteze un credit...altfel , chiar si in cazul unei proceduri de faliment sau insolvenat nu veti pati nimic....
Sunt angajat la o firma de curierat din Bucuresti dar cu punct de lucru la Tulcea.De cateva zile unul dintre sefi imi spune sa-mi dau demisia, caci ei vor sa faca restructurari si reorganizari si nu vor ca ei sa ma concedieze , ci eu sa imi dau demisia.Dar eu nu vreau sa demisionez si le-am spus acest lucru.Dupa aceasta au inceput sa faca abuzuri , in sensul ca in afara salariului minim pe economie imi plateau si un fel de prima , prima pe care acum nu mi-o mai dau.Le-am spus ca voi munci doar 8 ore a cate 5 zile, asa cum este scris in CIM, si ei mi-au spus ca ma vor da afara daca nu muncesc si sambata . Nu vor sa imi plateasca orele suplimentare de sambata .
Ce pot face? Fac o reclamatie la ITM?